Debreceni Egyetem
in English  |  Magyarul
absztrakt>

VIZET MODELLEZ FELLETEKKEL VGEZHET LHELY-MANIPULCI LEHETSGEINEK TTEKINTSE NAGYMRET FLIKON TPLLKOZ BARZDABILLEGETK VIZSGLATA KAPCSN

Bernth Balzs
Etvs Lrnt Tudomnyegyetem, Biolgiai Fizika Tanszk
1117 Budapest, Pzmny Pter stny 1.
bbernat@arago.elte.hu

Minden lhely, gy a vizes lhelyek is szmos tulajdonsggal rendelkeznek, melyek kzl egyesek az ott l llatok szmra meghatrozak lehetnek, msok taln kevs jelentsggel brnak. Az lhely felkeressekor fontos szerepet jtszhatnak a nagy tvolsgbl szlelhet kmiai s vizulis sajtsgok. Ugyanezen sajtsgok az lhelyen tartzkod llatnak is jelezhetik, hogy az adott krnyezet megfelel-e, de fontos emellett a fellelhet tpllk mennyisge, a bvhelyl szolgl nvnyzet sszetettsge, s mg sok egyb vons. Az egyes sajtsgok jelentsgt nem knny vizsglni, mivel nehz ket egymstl fggetlenl manipullni.

Nagymret flikat hasznlhatunk vizes lhelyeket - vzfelleteket, vzpartokat - vizulis sajtsgok tekintetben utnz modellekknt. Ilyen sajtsgok a vz vagy nedves part felszne ltal tkrztt fny erssge, a vztest vagy part szne, a felletrl visszaverd fny polarizcija. Tovbbi jrulkos jegyek az alak, a mret. Megfelel flik alkalmazsval a valdi lhelytl ezen jellemzk valamelyikben eltr modellek hozhatk ltre a terepen. Md van az optikai sajtsgok, az alak s a mret gyors vltoztatsra is. Az llatoknak a modellre adott reakciibl kvetkeztetni lehet az lhelyre jellemztl eltr vons jelentsgre. Hossz tvon a mdszer alkalmas lehet a vizes lhelyek llatok ltal rzkelt mretnek, foltossgnak, idbeli llandsgnak manipullsra is. Azonban az egyes sajtsgok egymstl fggetlen vltoztatsa fizikai korltok miatt nem minden esetben lehetsges. Tovbbi nehzsget jelent, hogy a terepen nem csupn a vizsglni kvnt llatok reaglhatnak a modellekre. Pldul a vizet keres vzirovarok szmra a vzfelsznekre jellemz legfontosabb optikai jel a felletrl visszaverd vzszintesen polarizlt fny, ezrt a vzirovarok vonzdnak minden vzszintesen polros fnyt kibocst fnyforrshoz. A csillog flik gyakran ilyen fnyforrsok, ezrt rovarcsapdaknt is mkdnek, s a rovarev madarak szmra b tpllkforrst biztostanak. Ezt a madarak flikra adott reakciinak rtelmezsekor figyelembe kell venni. Tmavezetmmel s munkatrsaimmal 1995 ta folytatunk ksrleteket nagymret manyagflikkal az Alfldn tallhat Kunfehrtn, valamint a Hortobgyon. A fliinkon napi rendszeressggel megjelentek s tpllkoztak barzdabillegetk (Motacilla alba), miknt azt az iszapos vzpartokon is teszik. Egyedsrsgket, tpllkozsi rtjukat, az egyedek kztti agresszi gyakorisgt kvettk. Az sszehasonltst kt egymshoz kzel elhelyezett, mly vizet imitl, sok vzirovart vonz fekete, ill. sekly vizet modellez, kevs vzirovart vonz fehr flin gyjttt adatok kzt vgeztk. Vizsgltuk tovbb a madarak viselkedst klnll, folytonosan cskken mret fekete flin s termszetes vzparton is. Az elads keretben az lhelymodellek felptsekor figyelembe veend fizikai jelensgeket s a barzdabillegetk flikon megfigyelt reakciit tekintem t.



AZ ULTRAHANG DETEKTOR MINT A DENEVRKUTATS EGYIK J SEGDESZKZE

Bihari Zoltn
Debreceni Egyetem, llattani Termszetvdelmi s Vadbiolgiai Tanszk
4032 Debrecen, Bszrmnyi t 138.
bihari@fs2.date.hu

A denevrek kutatsa rejtett jszakai letmdjuk miatt rendkvl krlmnyes. Nem vletlen, hogy kezdetben csak lettani s taxonmiai kutatsokat vgeztek ezekkel az llatokkal. Az tvenes vektl vett nagyobb lendletet a denevrek gyrzse, majd a jl megkzelthet bvhelyeken kolgiai vizsglatok is elindultak. A vizsglhat krdsek megvlaszolsra egy risi lehetsget biztost a mindssze egy vtizedes mltra visszatekint ultrahang detektor kifejlesztse s hozzfrhetv vlsa. A ma hasznlatos detektorokkal a kvetkez lnyeges dolgokat lehet megmondani: Milyen denevrfaj hol s milyen egyedszmban repl, s ppen mit csinl? Az utbbi persze csak a fontosabb tevkenysgi tpusokat jelenti, mint a pihens, vadszat, vonuls, szocilis interakcik. Ez a nhny vlasz azonban ppen elg, hogy fontos s sokszor nem helyettesthet mdszerknt hasznljuk a vizsglatainkban. A detektor leggyakoribb alkalmazsi terletei:

- Faunisztikai vizsglatok
- Diverzitsvizsglat
- Monitoring
- Bvhelyek feltrkpezse
- Tpllkozsi terlet behatrolsa
- Tpllkozskolgiai vizsglatok
- jszakai aktivits vizsglata
- Territorilis viselkeds vizsglata
- Taxonmiai kutatsok

A detektorok szmos tpusa ismert, melyek eltr elven mkdnek. A szmtgpes adatrgztsnek s analzisnek ksznheten a jvben mg inkbb szlesedhet a felhasznlsi terletk.



FOLTOS SZALAMANDRA (SALAMANDRA SALAMANDRA) LRVK METAMORFZISNAK DENZITSFGGSE

Csillry Katalin
Debreceni Egyetem, Evolcis llattani Tanszk, Viselkedskolgiai Kutatcsoport
4032 Debrecen, Egyetem tr 1.
csillery@tigris.klte.hu

Az talakulssal fejld ktltek letmenetnek megrtshez kzponti jelentsg a lrvastdium hossznak s az talakulskori testmret als s fels hatrnak ismerete. E paramterek a ktlteknl nagymrtkben plasztikusak s tbb tnyez is befolysolhatja ket, mint pldul az adott vztr llandsga, a denzits, a tpllkelltottsg, vagy a vz fizikai s kmiai paramterei.

Ezen tnyezk kzl a denzitsnak a lrvastdium hosszra s az talakulskori testmretre gyakorolt hatst vizsgltam ksrletesen a foltos szalamandrnl. A terepksrletet 1999-ben az Aggteleki Nemzeti Park terletn vgeztem. Hipotzisem szerint magas denzits esetben a lrvk gyorsabban fejldnek s kisebb testmretet rnek el az talakulsig, mint az alacsony denzitson tartott lrvk. A ksrletben random blokkelrendezst alkalmaztam, melyben egy egsz doboz kpezett egy blokkot, s a ksrleti egysg egy dobozfl volt. Nyolc darab manyag-hl fal, 200x70x20 cm nagysg dobozt alkalmaztam a ksrletben, melyeket a patakba helyeztem. A dobozok faln a lrvk nem juthattak t, de a vz s a tpllkllatok nagy rsze szabadon mozgott. A kezels kt szintje az alacsony denzits (10 lrva) s a magas denzits (30 lrva) volt. A dobozok egyik felben magas, msik felben alacsony denzitst hoztam ltre random mdon. A dobozok kirakst kveten 14 naponknt mrtem a lrvk teljes hosszt, tmegt, differenciltsgt, valamint a dobozokban a vz mlysgt, hmrsklett, valamint a tpllkllatok (makroszkpikus gerinctelenek) nedves tmegt. A eltr vzmlysgek az eredeti 1:3 arny denzitst nmikpp mdostottk, de a vzmlysg ugyanakkora volt a doboz kt felben. A denzits-hipotzis predikcija, hogy az tlagos testmretek egyre nagyobb mrtkben trnek el az id elrehaladtval. Ha az idben utols kt mintavtel (amikor mr csak a fejldsben lemaradt llatok voltak jelen) adatait kihagytam az analzisbl, a kt dobozflben mrt teljes hossz-tlagok klnbsge szignifiknsan ntt az idvel s a vzmlysg-klnbsgekkel. A lrvk tmege nem klnbztt a kt dobozfl esetn. Mivel a magas denzitson tartott lrvk egyre rvidebbek voltak az alacsony denzitson tartott lrvkhoz kpest, a teljes hossz adatokra kapott eredmnyek altmasztottk a vizsglt hipotzist, mg a tmegadatok esetben nem volt klnbsg. Ennek valszn oka, hogy a ksrleti helysznek ms tnyezkben (pl. tpllkelltottsg) is klnbztek????.



SZNCINEGE SZLK UTDGONDOZSI STRATGII A MELENGETS S AZ ETETSI CSCS IDEJN

Farkas Roland, Tth Zoltn, Psztor Erzsbet
Etvs Lrnt Tudomnyegyetem, Genetikai Tanszk, Populcibiolgia Csoport
1088 Budapest, Mzeum krt. 4/a.
kingfisher@ludens.elte hu

Az ELTE Gdi Biolgiai llomsn 11 szncinege prnl vizsgltuk a teljes etetsi peridust egy automatizlt, elektronikus mrleg-szmtgp rendszer segtsgvel. A rendszer megklnbztette a hm s a toj ltogatsait, rgztette rkezsi s tvozsi idiket s az esemnyekhez tartoz slyvltozsokat. Fszkenknt egy-egy nap kivlasztsval elemeztk a melengetsi peridus ( 3. nap) s az etetsi cscs (11. nap) esemnyeit.

A harmadik napon a hmek ltogattak gyakrabban, ltogatsszmuk s a fikknak hordott tpllk tlagos slya korrellt a prjukval. A kt szl etetsi gyakorisga az etetsi cscs idejn nem klnbztt. Az etetett fikk szmnak nvekedsvel mindkt szl etetsi gyakorisga linerisan ntt. A fikknak hordott tpllk tlagos slya nem cskkent a fikk szmnak, ill. az etetsek szmnak a nvekedsvel.

Vizsgltuk, az etetsek szma s a fikknak hordott tpllk sszslya kzti sszefggst mind a fszkek, mind a prok sszehasonltsval. Azt talltuk, hogy az etetsszm megbzhatatlan prediktora a fikk tpllkelltottsgnak, mivel a tpllk tlagos slya mind a fszkek, mind a prok tagjai kzt nagy mrtkben szr.



HOMLOKFOLT-DINAMIKA AZ RVS LGYKAPNL

Hegyi Gergely
Etvs Lrnt Tudomnyegyetem, llatrendszertani s
kolgiai Tanszk,Viselkedskolgiai Csoport
1088 Budapest, Puskin u. 3.
gehegyi@yahoo.com

Az rvs lgykap hossz tv vonul, szocilisan monogm, odklt kisnekes. Ers ivari ktalaksgot mutat. Eladsomban a hmek feltn nszruhjnak egyik rszletrl, a fehr homlokfoltrl beszlek.

A sznezeti blyegek prvlasztsi szerepe fajon bell is populcinknt vltozhat. Egy svdorszgi llomnyban tbb jel utal arra, hogy a homlokfolt mrete jelents mind a hmek tavaszi rkezs utni fszkelhely-foglalsa, mind a toj letelepts utni pron kvli megtermkenytsi sikere szempontjbl. A Visegrdi-hegysgben klt ksrleti populcinkban az alkalmanknti monoterritorilis polignia, illetve a tojk pron kvli kopulcis aktivitsa homlokfoltmret-szelektvnek bizonyult. Prvlasztsi tesztek manipullt homlok-foltmret-paramterekkel (amelyek bizonysgot adhatnnak a nstnyek ez irny potencilis preferenciirl) mg mindkt llomnyban hinyoznak.

Adott paramter (pl. a homlokfolt-szlessg ill. magassg) szignlfunkcija hihetsget, a hihetsg pedig a paramterrel arnyos ltrehozsi, illetve fenntartsi kltsgeket felttelez. A fenntartsi kltsg legegyrtelmbben a paramter mestersges megvltoztatsval mutathat ki. Ltrehozsi kltsgre pedig gy derlhet fny, ha a blyeg kifejlesztse eltti idszakban az egyedeket megnvelt, illetve lecskkentett energiakiadsra ksztetjk.

A svdorszgi populciban festses homlokfolt-manipulcis ksrlet fenntartsi kltsgre utal eredmnyre vezetett. A mestersgesen manipullt fszekaljmret hmek kvetkez vi homlokfoltmrete, illetve egyves korban visszafogott hm utdaik foltmrete pedig a ltrehozsi kltsg meglte esetn vrt irnyban vltozott. Egyelre egyik kltsgkomponens konkrt mibenlte sem tisztzott.

Eladsomban elszr a homlokfoltmret (legnagyobb szlessg s magassg) egyedi let sorn mutatott stabilitsra ill. vltozsaira vonatkoz eddigi eredmnyeimet mutatom be. A stabilitsvizsglat sorn hrom vagy tbb szezonban is megmrt hmekre repetabilitst (ANOVA intraclass correlation coefficient) szmoltam, a csak ktszer megmrtekre pedig lineris regresszit futtattam. Teszteltem a homlokfoltmret vltozsnak esetleges sszefggst az eredeti mrettel. A homlokfolt korfggst korcsoportok sszehasonltsval, klnbz kor utn mutatott relatv vltozsok sszehasonltsval, valamint longitudinlisan (adott korcsoport-tartomnyban vgig kvetett hmek figyelembevtelvel) vizsgltam.

Msodsorban arra voltam kvncsi, hogy a ktnapos fika korban mestersgesen megnvelt ill. lecskkentett mret fszekaljakat gondoz hmek homlokfoltjnak a kvetkez szezonra trtn megvltozsa, valamint visszatr hm utdaik els homlokfolt- mretei mutatnak-e a ltrehozsi kltsg hipotzissel sszecseng tendencit.



AZ EMBERI ZAVAR TNYEZK HATSA A PARLAGI SAS (AQUILA HELIACA) FSZKELHELY KIVLASZTSBAN

Horvth Mrton
llatorvos-tudomnyi Egyetem, Zoolgiai Kzpont
1077 Budapest, Rottenbiller u. 50.
mhorvath@univet.hu

Nagy termet ragadoz madarak kltsi srsgt s kltsi sikeressgt gyakran az alkalmas fszekhelyek hinya limitlja. Ebben a vizsglatban megprbltam meghatrozni, hogy melyek azok az emberi zavar tnyezk, amelyek egy helyet alkalmatlann tesznek a parlagi sasok szmra a fszkelshez.

Az szakkelet-Magyarorszgon tallhat vizsglati terlet nagysga 3200 km2, ahol 27 parlagi sas territriumot hatrolt be az elmlt vtizedekben a Magyar Madrtani s Termszetvdelmi Egyeslet Bkki Helyi Csoportja. 1990 s 1999 kztt 145 parlagi sas kltsi ksrletet kvettnk figyelemmel, amely id alatt 106 klnbz fszket hasznltak a madarak. A faj kt teljesen klnbz lhelyen klt a terleten: (1) kzphegysgi erdkben tengerszint feletti 400-800 mteres magassgban, (2) skvidken fasorokban, magnyos fkon nagyrszt mezgazdasgi terletekkel krlvve.

Vletlenszm tblzat alapjn kivlasztottam 107 n. random (vletlen) pontot a terleten (miutn elvetettk a biztosan nem megfelel helyeket). Trkpeken felvettem 20 vltozt amelyek valamilyen emberi zavarst jeleznek a fszkek s a random pontok krnykn, valamint megnztem a pontok tengerszint feletti magassgt. A fszkeket s a random pontokat is kettosztottam a ktfle lhely alapjn. Az gy kapott ngy csoportnl (hegyvidki fszkek, hegyvidki random pontok, skvidki fszkek s skvidki random pontok) felvett 20 vltozt diszkriminancia analzissel hasonltottam ssze. Az analzis kivlasztotta a 11 legjobban diszkriminl vltozt (amelyek legjobban elklntettk a ngy csoportot).

A vgeredmnyben les klnbsg mutatkozott a fszkek s a random pontok, valamint a sk- s a hegyvidki lhelyek kztt is. Meg tudtam llaptani, hogy a mutak s az elektromos tvvezetkek a legfontosabb emberi zavar tnyezk, amelyek befolysoljk fszkelhely kivlasztst, valamint, hogy a klnbz zavar tnyezknek a negatv hatsai klnbz sugar krnyezetben rvnyesltek.



NVNYEV EMLSK TPLLKOZSI INTERAKCIINAK VIZSGLATA

Katona Krisztin
Etvs Lrnt Tudomnyegyetem, Etolgia Tanszk
2131 Gd, Jvorka S. u. 14.
brest@ludens.elte.hu

Azonos lhelyen megtallhat populcik egymstl nem fggetlenek, hanem kzttk klnbz populcis interakcik jnnek ltre. A nvnyev emlsk kztt a hasonl tpllkozsi ignyek interspecifikus kompetcit hozhatnak ltre. Ez a tpllkrt foly versengs meghatrozott tpnvnyfajok elfogyasztsn keresztl zajlik, mely a verseng partner tpllkhinyt okozhatja. Ezek a populcis klcsnhatsok klnbz mdszerekkel vizsglhatak. A populcik loklis srsgnek megvltozsa trben s idben jelezheti ezt a fajta klcsnhatst. Nagyobb rszletessggel vizsglhatjuk az interakcit a fajok tpllk-sszettelnek meghatrozsval. Igen elterjedt mdszer az llati hulladkbl trtn tpllk-sszettel meghatrozs. Szleskr hasznlata mellett a mdszer alkalmazhatsga gyakorta volt mdszertani vizsglatok trgya. Az eladsban bemutatom a mdszer mintavtellel, mintanagysgokkal kapcsolatos problmit.



A GAZDA EGY VISELKEDSI MINTZATNAK MEGTANULSA MEGFIGYELS TJN CSALDI KUTYKNL

Kubinyi Enik
Etvs Lrnt Tudomnyegyetem, Etolgia Tanszk
2131 Gd, Jvorka S. u. 14.
okeni@ludens.elte.hu

A megfigyelses tanuls sorn az az llat, amely ltta egy tapasztalt "demonstrtor" viselkedst, gyorsabban megtanulja az adott szituciban megfelel vlaszt, mint az az egyed, amelynek nem volt lehetsge tapasztalt llat megfigyelsre. A megfigyelses tanuls elsegti a szocilis kohzit egyfajta "csoportidentits" fenntartsval valamint a fajtrsak kztti hasznos informcik ramoltatsval.

Annak ellenre, hogy a megfigyelses tanuls elfordulst szmos llatfajnl igazoltk mr, a hzikutyn folytatott hasonl vizsglat ritka. Felttelezsnk szerint az emberi csaldban felnvekedett kutyk kpesek a gazda bizonyos viselkedsi elemeinek tvtelre. A kutyk tbb, mint 100,000 ve lnek emberi kzssgekben A kutya s az ember hossz kzs trtnelme alkalmat teremthetett a megfigyelses tanuls s a szocilis tanuls ms fajtinak megjelensre a kutyban is.

A bemutatsra kerl ksrlet mdszernek alapjt Palameta s Lefebvre 15 vvel ezeltt, galambokkal vgzett ksrlete szolgltatta, de az eltr faj alkalmazsa miatt tbb mdostst is vghezvittnk. Hasonl ksrleti krlmnyekkel mg nem tallkozott, felntt csaldi kutykat labdaszerzsi feladat el lltottunk, amely eltt csoportonknt eltr mennyisg szocilisan kzvettett informcit kaptak - vagyis gazdjuk csoportonknt eltr szmban s eltr kvetkezmnnyel mutatta meg szmukra, hogyan kell egy dobozbl labdt szerezni.. A labdt egy zrt doboz rejtette (30x15x50 cm), amely egy, a dobozbl kill kar elmozdtsval kigurult, de megszerzshez egyb mdok is rendelkezsre lltak.

Azok a kutyk, amelyek 10 alkalommal megfigyelhettk a kar elmozdtst s a labda kigurulst, sokkal gyorsabban s hatkonyabban oldottk meg a feladatot nllan, mint azok, akik csak a doboz krl labdval jtsz gazdt lthattk, de a megszerzs folyamatt nem. Azok a kutyk, amelyeknl a 10 demonstrls sorn egyszer sem gurult ki a labda (vagyis a kar elmozdtst nem kvette a jutalom megszerzse) nllan lassabban szereztk meg a labdt, de ennek sorn kvettk a gazdjuk ltal bemutatott mdszert.

Eredmnyeink kt fontos kvetkeztetsre vezetnek. Elszr is, sikerlt bemutatni, hogy a kutyk egy labdaszerzsi feladat pontos technikjt kpesek megfigyelses tanuls alapjn elsajttani, a prba-szerencse tanuls ms technikk megjelenshez vezet. Msodszor: korbbi ksrleti llatokkal ellenttben a megfigyel kutyk msolsa nem csak a modell (a gazda) megfelel viselkedst kvet jutalom (a labda) megjelensn mlott, hiszen a kutyk, amelyek csak jutalom nlkli demonstrlst lttak, szintn megszereztk a labdt, s cselekvsk a gazda viselkedsnek pontos msolata volt.

Ksrletnk eredmnyei alapjn lthat, hogy a kutyk kpesek a gazda bizonyos viselkedsi elemeinek msolsra akkor is, ha az akci "rtelmt" nem ismerik (mivel sem negatv, sem pozitv kvetkezmnye nincsen). Ehhez hasonl eredmny eddig csak femlsk vizsglatbl szletett, gy vizsglatunk azt sugallja, hogy a kutyk ilyen irny kognitv kpessgei sszemrhetk az emberszabs majmokval.



A TOJSMRET EVOLCIJA POLIANDRIBAN SZAPOROD PARTIMADARAKNL

Liker Andrs, Szkely Tams1 s John D. Reynolds2
Szent Istvn Egyetem, llatorvos-tudomnyi Kar, kolgia Tanszk
1077 Budapest, Rottenbiller u. 50.
aliker@ns.univet.hu

1Centre for Behavioural Biology, University of Bristol, Bristol, UK
2School of Biological Sciences, University of East Anglia, Norwich, UK

A poliandris szaporodsi rendszer partimadaraknl a tojk gyors egymsutnban tbb fszekaljnyi tojst tojnak, ami jelents energia- s tpanyagrfordtst ignyel. A vizsglatban 98 ismert szaporodsi rendszer (monogm, poliandris s polign) partimadrfaj adatait tbbfle komparatv mdszerrel elemzve a tojsraksi kltsg cskkentsnek hrom lehetsges mechanizmust teszteljk: (1) a tojsmret cskkenst, (2) a fszekalj mretnek cskkenst, s (3) a tojk testmretnek nvekedst. Filogenetikailag kzelll monogm s poliandrs taxonok pronknti sszehasonltsa azt mutatja, hogy a poliandris tojk kisebb tojsokat raknak, mint a monogm tojk. A fszekaljak mretben s a tojk mretben nem klnbznek a monogm s poliandris taxonok. A vizsglt tulajdonsgok (szaporodsi rendszer, tojsmret, fszekaljmret s toj testmret) filogenetikus rekonstrukcija rvn nyert eredmnyek megerstik a pros tesztek eredmnyeit, azonban az eredmnyek nhny esetben fggenek a rekonstrukci rszleteitl. Ht egymstl fggetlenl evolvldott poliandris gbl hatban cskken a tojsok mrete a poliandria megjelenst kveten. A tbbi tulajdonsgban nem figyelhet meg szignifikns vltozs. Vgezetl, a fggetlen kontrasztok mdszervel teszteljk azt az alternatv hipotzist, miszerint a tojsmret cskkens nem a tojsraks kltsgt cskkenti, hanem a tojknl gyakran jelentsen kisebb mret hmek hatkony kotlst segti. Eredmnyeink nem igazoljk ezt az elkpzelst, mivel sem monogm sem pedig poliandris fajok esetben nem mutathat ki korrelci az ivari dimorfizmus s a tojsmret kztt. A vizsglat eredmnyei altmasztjk azt a hipotzist, hogy a poliandris partimadarak a tojsmret cskkentsvel vlaszolhatnak a tojsraks megnvekedett energia- s tpanyagkltsgeire.



A BLPARAZITK HATSNAK VIZSGLATA A FSTI FECSKE (HIRUNDO RUSTICA) KLTSI SIKERRE

Pap Pter Lszl
Debreceni Egyetem, Evolcis llattani Tanszk, Viselkedskolgiai Kutatcsoport
4032 Debrecen, Egyetem tr 1.
peterpl@hasdeu.ubbcluj.ro

A kzvetett fejlds mtelyek Plagiorchis nemhez tartoz blfrgek hatst vizsgltuk egy kezelses ksrlet sorn a Hortobgyi Nemzeti Park terletn klt fsti fecskk kltsi sikerre s a fikk kondcijra 1999-ben. Kt ksrlet kontroll ill. kezelt csoportjainak (18-18 s 12-12 fszek) vltozit hasonltottuk ssze az els kltsben. A kt ksrletben hasznlt fszkek a kltskezds idpontjban s a kezelt csoportoknl hasznlt freghajtszer mennyisgben klnbztek. Szemben az irodalomban s ltalunk ms populciknl megfigyelt 40-60%-os fertzttsgi intenzitssal, a kontroll fszkek mindssze 20%-ban (n=30) talltunk fertztt fikt. Minden fertztt fszek esetben csupn egy fika rlkben volt mtelypete, tlagosan 3167 (min 50 max. 24350). Egyik ksrlet csoportjai kztt sem talltunk szignifikns klnbsget a fertztt fikk arnyt tekintve, amely a parazitk alacsony prevalencijval magyarzhat. A kt ksrletben a kontroll s a kezelt csoportok fikinak vltozi kztt (tmeg, szrny, tarsus- s bels faroktoll hossz, hematokrit) egyik esetben sem talltunk szignifikns klnbsget. A fertztt kontroll fszkeken bell a parazitlt fikk kondcija gyengbb volt egszsges testvreiknl (kisebb tmeg s rvidebb szrnyhossz). Az els ksrletben hasznlt freghajtszer mennyisge (1.25*10-3 g albendozol) gy tnik alkalmas a fecske fikk blfrgeinek kezelsre a madarakra gyakorolt mellkhatsok nlkl.



A POZCI, MRET, KONDCI S IVAR SZEREPE AZ RVS LGYKAP SZLK TPLLK ALLOKCIJBAN EKTOTHERM FIKA FZISBAN

Rosivall Balzs
Etvs Lrnt Tudomnyegyetem, llatrendszertani s
kolgiai Tanszk,Viselkedskolgiai Csoport
1088 Budapest, Puskin u. 3.
rosi@ludens.elte.hu

Egy odlak nekesmadr fajnl, az rvs lgykapnl vizsgltam a fikk kzti tpllk elosztsban szerepet jtsz tnyezket s az etetsi mintzatot. Megfigyelseimet specilis odkba szerelt videokamerkkal vgeztem. Minden fszeknl termszetes s manipullt felvtelt ksztettem 4-5 napos korban. A termszetes felvtelek sorn fikk fszekben elfoglalt pozcijt folyamatosan kvettem. A nemket a kirepls eltt vett vrmintkbl hatroztattuk meg. A manipulci sorn a fikk pozcijt s mrett kontrollltam, gy azok egymst elfed hatsa kizrhat.

Eredmnyeink azt mutatjk, hogy azokban a fszkekben, ahol mindkt szl eteti az utdokat, a pozci szerinti etetsi mintzat inhomogn, s a kt szlnl eltr. A kt szl etetseinek megosztsa nem fggtt a fikk kondcijtl, illetve mrettl. Nem tapasztaltunk a fikk neme szerinti preferencit sem. Fontos megjegyezni, hogy a dntsi szablyok a fikk korval vltozhatnak. Eladsomban csak a korai, ektotherm fika fzissal foglalkozom.



VISSZATRNI RDEMES? A DISZPERZI VIZSGLATA PARTIFECSKNL

Szab D. Zoltn
Debreceni Egyetem, Evolcis llattani Tanszk, Viselkedskolgiai Kutatcsoport
4032 Debrecen, Egyetem tr 1.
sorcj@codec.ro

Az nekesmadarak diszperzijt vizsgl tanulmnyok ltalban arra a krdsre prblnak vlaszolni, hogy (1) mirt diszperglnak az egyedek s (2) mirt kerlnek ki ezek fleg egy kor- s nem-kategribl. A diszperzit elidz illetve befolysol tnyezk lehetnek: prvlaszts, predci, reprodukcis siker, populci srsg, beltenyszts elkerllse, parazitltsg, fikk kikelsi idszaka, rklhetsg, fiatal madarak felfedez viselkedse. Az eddig partifecskn vgzett vizsglatok tansga szerint ennl a fajnl is kimutathat az nekesmadarak krben ltalnos mintzat, miszerint a hmek helyhbbek a tojknl, gy az adult mint a fiatal madarak esetben. Az eddigi legrszletesebb vizsglatot Szp T. vgezte a fels-tiszai partifecske populcin, a fogs-visszafogs adatok elemzsvel. Az eddigi partifecsks vizsglatok gyenge pontja, hogy (fleg vizsglati nehzsgek miatt) csupn a gyrzsek adataira tmaszkodhattak. Tervezett vizsglatunkban, melyet a Fels-Tisza s a krnyez homokbnyk telepein vgeznnk, ngy hipotzist tesztelnk. Vizsglnnk a reprodukcis siker, a parazitltsg s a ragadozk hatst a fiatal s adult madarak diszperzijra, valamint a kapcsolatot a fszekalj ivararnynak alakulsa s a diszperzi kztt.



AZ IMMUNKOMPETENCIA-HIPOTZIS VIZSGLATA HZIVERB-POPULCIKBAN

Szab Krisztin
Debreceni Egyetem, Evolcis llattani Tanszk, Viselkedskolgiai Kutatcsoport
4032 Debrecen, Egyetem tr 1.
szabok@dragon.klte.hu

Szmos madrfaj esetben kimutathat, hogy bizonyos tollazati jellegek korrellnak az egyed kompetcis kpessgvel s szocilis sttuszval. A verebek esetben a begyfoltnak van ilyen szerepe, hiszen jelents variabilitst mutat, s mrete is sszefgg a dominancia- ranggal. Ms rszrl bizonyos verbpopulcikban prvlasztskor a nstnyek a nagyobb folt hmeket jobban preferljk, a verebek begyfoltjnak gy valsznstheten tbb funkcija van, egyrszt szocilis sttusz-szignlknt szolglhat a rang jelzsre, msrszt msodlagos szexulis jellegknt szerepe lehet a szexulis szelekciban a female choice sorn.

Az immunkompetencia-hendikep hipotzis felttelezi, hogy a hormonlis hats alatt ll msodlagos szexulis jegyek (gy a verbbegyfolt is) szintn mutatjk az egyedek minsgt, mivel az ezek kialakulshoz szksges hormonok immunszupresszv hatsak. A hipotzis szerint csak azok az llatok engedhetik meg maguknak fejlett szexulis jellegek kifejlesztst, amelyek kis rat fizetnek a megnvekedett szteroidhormon-szint okozta immunszupresszirt, vagyis ellenllbbak a parazitk s betegsgek tmadsa ellen.

Ha a begyfolt kifejlesztse a fikknl immunszupresszi miatt kltsges, akkor ennek a kltsgnek a mrtke jelenik meg (fordtott arnyban) a begyfolt mretben, s az egyedek eltr rezisztencija s immunkpessge okoz variancit ennl a jellegnl. Arra szeretnnk vlaszt kapni, hogy az egyedek fikakorban mrt immunitsa, parazitltsga s kondcija mennyire ll sszefggsben szleik begyfoltnagysgval.

A tervezett ksrletben verbfikk idegen szlk ltali felnevelsvel s a fszkek egy rsznek mestersges parazitamentestsvel vizsglnnk a begyfoltmret kialakulsban szerepl hatsokat s a begyfoltmret rkthetsgt.



MI A PUSZTAI FARKASPK (PARDOSA AGRESTIS, LYCOSIDAE) HOSSZAN TART PROSODSNAK SZEREPE?

Szirnyi Andrs, Kiss Balzs, Wolfgang Harand1 & Samu Ferenc
Magyar Tudomnyos Akadmia, Nvnyvdelmi Kutatintzet
1023 Budapest, Frankel Le u. 84.
szi6504@mail.iif.hu

1Bundesamt und Forschungszentrum fr Landwirtschaft, Bcs, Ausztria

Vizsglt fajunk, a pusztai farkaspk (Pardosa agrestis) tlagosan 2,5 rn keresztl przik. A csaldon bell (farkaspkok, Lycosidae), nagy a vltozatossg e tren (18 sec-tl 8h-ig). De mg a genuson bell (10min-5h), st a vizsglt populcin bell is nagyban varil a prosodssal tlttt id. Ha a populcin bell mind az egy rs mind az t rs prosods sikeres s egy egyed tbbszr is prosodhat, akkor a tbb rn t tart prosodsnak lehetnek bizonyos elnyei vagy a hm vagy a nstny, vagy mindkt fl szmra.

Els hipotzisnk, hogy a spermatads folyamatos a prosods sorn s az sszes spermra szksg van a megfelel mennyisg pete megtermkenytshez. Mint kiderlt, ha 10 perc utn megszaktjuk a przst, ugyanannyi utd szletik, mintha vgig engedjk ket przani, gy e hipotzis megcfolhat.

Msodik hipotzisnk, hogy a spermatads br folyamatos, a megtermkenytshez szksges mennyisg mr az els tz percen bell taddik, a tovbbi spermamennyisgnek a tbbszrs przs esetn a spermakompetciban lehet szerepe. Erre utalnak a steril hmes ksrletek, melyek szerint az egymst kvet hmek spermja keveredik s annak a hmnek a spermja kevsb rvnyesl, melynek przst megszaktottuk.

A harmadik hipotzisnket, miszerint a hm n. "pszeudokopulcival" kezd s a valdi przs csak akkor indul be, ha a nstny elfogadja a hmet, az els hipotzis vizsglata alapjn elvetettk.

Negyedik hipotzisnk szerint a hm az els tz percen bell tadja a spermt, a fennmarad idben n. "in-copula udvarls" trtnik, amivel a nstnyt arra kszteti, hogy a bejuttatott spermt fogadja el. Msik lehetsg, hogy oogenezist serkent vagy az utdok letkpessgt nvel anyagot ad t. Ez utbbi kt lehetsget eredmnyeink alapjn elvetettk. Az "in-copula udvarlst" viszont egyenlre nem tudtuk elvetni, csakgy mint a msodik hipotzis trgyalsn bell felvetdtt spermakompetcit. Annak eldntsre, hogy e kett kzl melyik hipotzist lehet kizrni, tovbbi vizsglatokat ignyel.



A BIOTELEMETRIA NHNY ALKALMAZSI LEHETSGE

Vczi Olivr
Etvs Lrnt Tudomnyegyetem, Etolgia Tanszk
2131 Gd, Jvorka S. u. 14.
voli@ludens.elte.hu

A technikai fejlds az utbbi vtizedekben lehetv tette a kis mret rdiadk llatokra val felhelyezst. A legegyszerbb, csak helymeghatrozsra alkalmas kszlkek mellet, egyre gyakrabban hasznlnak a kutatk biolgiailag fontos vltoz, vagy vltozk mrsre s tovbbtsra alkalmas rdiadkat. A rdiadba ptett szenzorok fajti a feladattl fggen igen sokflk lehetnek, gyakran hasznlnak kls- bels-hmrsklet, szvfrekvencia, fnyintenzits, elmozduls mrsre alkalmas rzkelket, de akadnak specilis pl. a vizelet rtsrl tudst berendezsek is. A helymeghatrozs tovbbfejlesztett mdszere a mholdas lokalizlst felhasznl rendszerek kiptse.

A telemetris vizsglatokban alkalmazott rdiadk az energiafelhasznls cskkentsnek rdekben rvid jeleket sugroznak, hosszabb sznetekkel elvlasztva. A klasszikus biotelemetris berendezsben a mrt vltozkat a jel, illetve a sznet hossznak vezrlsvel kdoljk. Ez alapjn egy ad legfeljebb kt vltoz mrsre s tovbbtsra lehet alkalmas. Eladsomban kt, az ELTE Etolgia Tanszke ltal kidolgozott rendszerrel vgzett vizsglat eredmnyeirl szmolok be, bemutatva a hasznlt technikai eszkzket is.

A Bugaci sborks talajkzeli rgi mikroklmjnak ismerete az ott l emlsk viselkedsnek megrtshez nlklzhetetlen. Bir Zsolt PhD munkja sorn hmrsklet s fnyintenzits mrsre alkalmas rdiadk segtsgvel dertette fel a klnbz nvnyfoltok mikroklimatikus jellemzit. Kimutatta, hogy nem csak az egyes foltok mikroklmjban tapasztalhatk jelents klnbsgek, hanem a folton bell, azok szltl val tvolsg is befolysolja a mrt rtkeket. Egyetlen nap sorn ezek a klnbsgek nagy vltozatossgot mutatnak, egy jellegzetes mintzat szerint. Az itt l llatok teht pillanatnyi tartzkodsi helyk megvlasztsval cskkenthetik az egybknt extrm klimatikus hatsok mrtkt.

Egy msik vizsglatban automatizlt biotelemetris rendszer segtsgvel rgk aktivitst regisztrltuk. Az llatok nyakra fotoszenzoros rdis-nyakrveket csatoltunk, melyek jeleit egy tvolabb elhelyezett rdivev rgztette. Az aktulis idvel egytt trolt adatokbl utlag eldnthet, hogy az llat mikor jrt a felsznen s meddig tartzkodott ott. A rendszer tesztelst prhuzamosan vgzett vizulis becslssel valstottuk meg, melynek sorn mind a kinn tartzkodsi idkben, mind a kijvetelek szmban igen j egyezst kaptunk a kt mdszer kztt.

A biotelemetris mdszerek szmos elnye mellett meglv htrnyai miatt, br elengedhetetlen kiegszti a hagyomnyos vizsglati eljrsoknak, sohasem fogjk teljesen kiszortani azokat.