Debreceni Egyetem
in English  |  Magyarul
Go backward to Barta Zoltn: A viselkedskolgiai modellezs alapjai
Go up to Meghvott eladk: sszefoglalk
Go forward to Psztor Erzsbet: letmenet adaptcik modellezse

Pnzes Zsolt (Szegedi Tudomnyegyetem): A jtkelmlet alapjai

A gazdasgtani, politikai alapokon szletett jtkelmlet alapvet krdse az, hogy egy jtkos milyen stratgit kvessen dntsei sorn ahhoz, hogy a lehet legnagyobb nyeresgre tegyen szert a tbbiekkel szemben. A viselkedskolgia koncepcijnak ez megfelel, hiszen az egyed kzponti szerep (jtkos), fitnessben kifejezhet nyeresgrl s a termszetes szelekci ltal "hozott" dntsekrl beszlnk. Mind a kooperatv mind a nem-kooperatv jtkok a viselkedskolgia alapvet mdszerei kz tartoznak.

Szocilis, vagy ltalban biolgiai krnyezetben egy egyed viselkedse hatssal van a tbbiek sikerre, fitnessre s ezzel a viselkeds evolcijra. Klcsnhatsokat vizsglva az optimalits mellett fontos szerephez jut a stabilits is. Pontosan definilva, formalizlva (1) az alternatv viselkedsi stratgikat, (2) a lehetsges viselkedsi akcikat s azt, hogy (3) hogyan fgg az adott stratgit kvet egyed sikere a tbbiek viselkedstl, egy matematikai jtkot adunk meg. A httrben ll dinamika a viselkeds, mint fenotpus evolcija, a "nyer" stratgit evolcisan stabil stratginak nevezzk (ESS). Jtkelmleti modelleket hasznlva ltalban tbb tovbbi megktssel lnk, ilyen pl. a fitness gyakorisgfggse. Tovbb csak fenotpus evolcirl beszlnk, habr genetikai rszleteket is tartalmaz modellek ismertek. Ma mr az evolcis jtkelmlet egy ltalnos fenotpus evolcis modellnl tbb.

Eladsomban elssorban a nem-kooperatv, szimmetrikus lineris jtkok elmleti alapjait szeretnm ismertetni. Habr ezek a lehet legegyszerbbek, mr itt is problmkba tkzhetnk az ESS keresse sorn. Rviden szeretnm megmutatni, hogy a httrben ll dinamika a repliktor egyenlettel rhat le, ahol az ESS stabil egyenslyi pont. Egy gondolat erejig rintjk a nem-lineris, aszimmetrikus, kooperatv, ismtelt kooperatv (TFT) jtkokat, illetve jelentsgknl fogva ki kell trnnk rviden a sztochasztikus s trbeli jtkokra is. Tovbbi, egyre gyakrabban elkerl mdszer a dinamikus programozs (optimalizci) s a jtkelmlet fzijbl keletkezett dinamikus jtk, amely alapjait rviden ismertetem. Az eladsban a gyakorlati pldkat elssorban a kommunikci terletrl vesszk.


VCS, DE January 23, 2002

Go backward to Barta Zoltn: A viselkedskolgiai modellezs alapjai
Go up to Meghvott eladk: sszefoglalk
Go forward to Psztor Erzsbet: letmenet adaptcik modellezse