„Pezotettix giornae” változatai közötti eltérés

Innen: orthoptera-wiki
 
(2 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
22. sor: 22. sor:
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Pezotettix_giornae
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Pezotettix_giornae
   
Leírás
 
A felnőtt férfiak 11-14 mm (0,43–0,55 hüvelyk) hosszúságúak, míg a nőstények 12–18 mm (0,47–0,71 hüvelyk) hosszúságúak. A test alapszíne világosbarna és szürkés színű. A szemek meglehetősen nagyok. A mellkas oldalai néha fehér vagy sötétebb hosszirányú csíkot mutatnak. A szárnyak pikkelyesek, oválisak, nagyon rövidek, csak a második hátsó szegmens közepét érik el. Ezek nem alkalmasak a repülésre (brachyptery), hasonlítanak a nimfákra. A lárvák különösen zöldek a korai szakaszban [5].
 
   
  +
'''Leírás:''' A test alapszíne világosbarna és szürkés, zöld és néha sárga színű. A szemek meglehetősen nagyok. Az előtorpajzs oldalai néha fehér vagy sötétebb hosszirányú csíkot mutatnak. A szárnyak pikkelyesek, oválisak, nagyon rövidek (brachypter).
Elterjedés
 
  +
Ez a nagyon kis szöcske Ausztria, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Svájc, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten van jelen [3].
 
 
Testhossz: 11-13mm | ♀ 14-17mm.
  +
  +
Cirpelés: A hímek a hátsó lábaikkal feltűnő mozgásokat végeznek, különösen a párzás során. Nincs azonban zaj.
   
 
'''Elterjedés:''' Holomediterrán faj keleti súlyponttal; Ausztria, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Svájc, de Észak-Afrikában és a Közel-Keleten is jelen van.
Élőhely, életmód
 
   
  +
'''Élőhely és életmód:''' A sík-, domb- és hegyvidékek xerotherm élőhelyeinek különböző biotópojaiban él: erdők, bokrok, gyepek stb. Ez egy mezo-xerofil, termofil faj. Ez egy olyan faj, amely nagyon jól kolonizál akár új biotópokat.
Pezotettix giornae, páros pár
 
Ez a faj alföld, erdei élek, síkságok xerotherm területei és a köves hegyek déli lejtőin található. [4]
 
   
 
'''Fenológia:''' Az imágók július-augusztus és november között találhatók. Általában pete alakban telel. A lárvák júniusban kelnek, 6 stádium van. Délen, és enyhe teleken imágóként is áttelelhet.
Fenológia
 
Ez a faj nyáron fejlődik. A lárvák hat szakaszon haladnak át [5]. A felnőttek júniustól novemberig találkozhatnak a Földközi-tengerben. [5] Ősszel ősszel és télen párosulnak, és gyakran túlterheltek, mint felnőttek. Ebben az esetben márciusig megtalálhatók [6].
 
 
974/5000
 
Pezotettixgiornae (Rossi, 1794)
 
(syn. Platyphyma giornae Fischer, 1853)
 
Leírás: a test színe különböző: szürke, barna, zöld és néha sárga. A test hátsó része sötétebb vagy akár dörzsölő is lehet. A nimfák lehetnek barnaek vagy zöldek. A szárnyak mikroszintűek.
 
A test hossza: S 11-13mm, $ 14-17mm.
 
Striduláció: a faj nem törődik.
 
Megoszlás: egy kör alakú mediterrán faj, nagyon gyakori Románia déli részén, de az északi ritkábban. Moldvában viszonylag gyakori, különösen a déli és keleti területeken.
 
Élőhely és életmód: különböző biotópokban él: erdők, bokrok, gyepek stb. Ez egy mezo-xerofil, termofil faj. Ez egy olyan faj, amely nagyon képes új biotópokat telepíteni: az 1980-as években csak Dél-Romániából ismert, és most nagy számban megtalálható szinte az összes kelet-moldvai régióban.
 
Fenológia: felnőttek július-augusztus és november között találhatók. Általában pete alakban telel. A nimfák júniusban kelnek. Délen, és enyhe teleken imágóként is áttelelhet.
 

A lap jelenlegi, 2020. január 12., 15:23-kori változata

Magyar név: Kis hegyisáska

Tudományos név: Pezotettix giornae (Rossi, 1794)

Elterjedés: Dél-Európai

Faunatípus: (ponto) - mediterrán

Életforma: geo-chorthobiont

Természetvédelmi értékszám: II


http://www.orthoptera.ch/arten/item/pezotettix-giornae

https://en.wikipedia.org/wiki/Pezotettix_giornae


Leírás: A test alapszíne világosbarna és szürkés, zöld és néha sárga színű. A szemek meglehetősen nagyok. Az előtorpajzs oldalai néha fehér vagy sötétebb hosszirányú csíkot mutatnak. A szárnyak pikkelyesek, oválisak, nagyon rövidek (brachypter).

Testhossz: ♂ 11-13mm | ♀ 14-17mm.

Cirpelés: A hímek a hátsó lábaikkal feltűnő mozgásokat végeznek, különösen a párzás során. Nincs azonban zaj.

Elterjedés: Holomediterrán faj keleti súlyponttal; Ausztria, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Svájc, de Észak-Afrikában és a Közel-Keleten is jelen van.

Élőhely és életmód: A sík-, domb- és hegyvidékek xerotherm élőhelyeinek különböző biotópojaiban él: erdők, bokrok, gyepek stb. Ez egy mezo-xerofil, termofil faj. Ez egy olyan faj, amely nagyon jól kolonizál akár új biotópokat.

Fenológia: Az imágók július-augusztus és november között találhatók. Általában pete alakban telel. A lárvák júniusban kelnek, 6 stádium van. Délen, és enyhe teleken imágóként is áttelelhet.