„Miramella alpina” változatai közötti eltérés

Innen: orthoptera-wiki
 
(2 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
3. sor: 3. sor:
 
Tudományos név: ''Miramella alpina'' (Kollar, 1833)
 
Tudományos név: ''Miramella alpina'' (Kollar, 1833)
   
Elterjedés:
+
Elterjedés: Közép- és Dél-Európai
   
Faunatípus:
+
Faunatípus: montán
   
Életforma:
+
Életforma: thamnobiont
   
Természetvédelmi értékszám:
+
Természetvédelmi értékszám: II
   
   
19. sor: 19. sor:
 
Testhossz: ♂ 15-20 mm | ♀ 22–27 mm
 
Testhossz: ♂ 15-20 mm | ♀ 22–27 mm
   
  +
Cirpelés: Az állkapcsokat egymással összedörzsölve, úgynevezett állkapocs-zajokat generál, amelyek kattogó zajt okoznak.
Cirpelés:
 
   
  +
'''Elterjedés:''' Elterjedési területe diszjunkt, és Közép- és Dél-Európa hegységeire korlátozódik. Az elterjedési terület a Francia Déli Alpoktól és a Közép-hegység egész Alpesi ívétől terjed ki, a legészakibb előfordulásai a Vogézek és a Fekete-erdő. A faj keleten a Kárpátokig fordul elő. A Pireneusokban elszigetelt népessége van. Svájcban a Jura, az Prealpok és az Alpok többnyire 1000 m felett.
'''Elterjedés:'''
 
  +
https://www.gbif.org/species/1704195
   
  +
'''Habitat és életmód:''' Mezo-higrofil, üde és nedves helyeken fordul elő, mint a hegyi patakok, ritka erdők, törpe-cserjések szegélye, magasfüvü, kétszikűekben gazdag üde gyepek. Rét- és legelőket is benépesíthet. Általában részben árnyékolt vagy északi expozícióval rendelkező területeken találhatók a nagylevelű növényeknél, ahol általában csak néhány más sáskafaj található meg.
'''Habitat és életmód:'''
 
  +
Néha nagyon nagy egyedsűrűséggel fordulhat elő, még tömeges előfordulások is ismertek. Ősszel gyakran számtalan párosodó párt találni. Udvarlás során a hím előre-hátra mozgatja a testét és a lábát, megmutatva hátsó combjának élénk piros alsó szegélyét.
   
  +
'''Fenológia:''' Az imágók júniustól októberig aktívak. A petéket ősszel nedves talajba helyezik. A lárvák május elejétől kelnek ki és 5 fejlődési szakaszon mennek keresztül.
'''Fenológia:'''
 

A lap jelenlegi, 2020. január 11., 16:15-kori változata

Magyar név: Alpesi hegyisáska

Tudományos név: Miramella alpina (Kollar, 1833)

Elterjedés: Közép- és Dél-Európai

Faunatípus: montán

Életforma: thamnobiont

Természetvédelmi értékszám: II


https://www.orthoptera.ch/arten/item/miramella-kisella-alpina


Leírás: Alapszíne erős-zöld, kétoldalt hosszabb fekete mintával. A lárvák a korai szakaszban barnák vagy feketék, és csak az utolsó szakaszban válnak zöldessé. A szem mögött egy széles fekete sáv van, amely a nőstények nyakpajzsának hátulsó széléig, a hímek potrohának végéig tart. A kicsi, pikkelyes szárnyak barnás-fekete színűek, és tetejük gyakran zöldes szegéllyel rendelkezik. A hátsó combok alul élénkvörös színűek. A hátsó tíbiák mindkét nemben sárgák, a férfiak esetében kékes-feketévé válnak a térdhez viszonyítva, vagy teljes hosszában sötétek lehetnek.

Testhossz: ♂ 15-20 mm | ♀ 22–27 mm

Cirpelés: Az állkapcsokat egymással összedörzsölve, úgynevezett állkapocs-zajokat generál, amelyek kattogó zajt okoznak.

Elterjedés: Elterjedési területe diszjunkt, és Közép- és Dél-Európa hegységeire korlátozódik. Az elterjedési terület a Francia Déli Alpoktól és a Közép-hegység egész Alpesi ívétől terjed ki, a legészakibb előfordulásai a Vogézek és a Fekete-erdő. A faj keleten a Kárpátokig fordul elő. A Pireneusokban elszigetelt népessége van. Svájcban a Jura, az Prealpok és az Alpok többnyire 1000 m felett. https://www.gbif.org/species/1704195

Habitat és életmód: Mezo-higrofil, üde és nedves helyeken fordul elő, mint a hegyi patakok, ritka erdők, törpe-cserjések szegélye, magasfüvü, kétszikűekben gazdag üde gyepek. Rét- és legelőket is benépesíthet. Általában részben árnyékolt vagy északi expozícióval rendelkező területeken találhatók a nagylevelű növényeknél, ahol általában csak néhány más sáskafaj található meg. Néha nagyon nagy egyedsűrűséggel fordulhat elő, még tömeges előfordulások is ismertek. Ősszel gyakran számtalan párosodó párt találni. Udvarlás során a hím előre-hátra mozgatja a testét és a lábát, megmutatva hátsó combjának élénk piros alsó szegélyét.

Fenológia: Az imágók júniustól októberig aktívak. A petéket ősszel nedves talajba helyezik. A lárvák május elejétől kelnek ki és 5 fejlődési szakaszon mennek keresztül.