Phaneroptera falcata

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2019. április 9., 13:06-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Magyar név: Zöld repülőszöcske

Tudományos név: Phaneroptera falcata (Poda, 1761)

Elterjedés: euroszibériai

Faunatípus: szibériai, policentrikus

Életforma: thamnobiont

Természetvédelmi értékszám: IV


https://www.inaturalist.org/taxa/141737-Phaneroptera-falcata/browse_photos

http://www.orthoptera.ch/arten/item/phaneroptera-phaneroptera-falcata


Leírás: A test színe világoszöld, finom vörösesbarna, szabálytalan foltokkal az egész testen. Előfordul, hogy a szem színe piros vagy a külső fele piros. A pronotum oldalsó lebenye sokkal hosszabb, mint amilyen magas. Az elülső szárnyak zöldek, rövidebbek, mint a hátsó szárnyak, nem érik el a hátsó térdet. A hímeknek barnás-vöröses cirpelő berendezés van a mellső szárnyak tövénél. A hím szubgenitalis lemeze a végén halfarok szerűen kiszélesedik. A cerkuszok a csúcsi részen enyhén kiszélesedettek. A nőstény tojócsöve rövid és erősen görbült, az alsó élén enyhe szögben hajlik, az oldalsó lamella kígyózó.

Testhossz: ♂ 14-16 mm | ♀ 16-18 mm | Tojócső 5-6 mm

Cirpelés: A Phaneroptera fajoknál nem csak a hím képes hangadásra, hanem a nőstény is. Igaz, mind a két nem hangja elég halk az általunk hallható tartományban (bár, ha valaki megtanul odafigyelni ezekre a magas hangú kis jelekre, akkor akár 10-15 m-ről is észlelheti az állatot). A hím hangja nagyon magas, csengő, rövid, nagyon gyors kattanás-sorozat. A nőstény hangja sokkal szárazabb, pattogás-szerű. Ezek a szöcskék a elsősorban a későd-élutáni órákban és az éjszaka első felében énekelnek intenzíven.

Elterjedés: eurosziberiai faj.

Habitat és életmód: Fitofág. A hegyvidéki napsütötte tisztásokon, dombsági területeink napos-bokros lejtőin, az Alföldön inkább napos erdőszéleken, mezővédő erdősávokban, gyümölcsöskertekben fordul elő szórványosan; kertes lakásokba is berepül, feltehetően fényre. Könnyedén és jól repül akár több, mint 50 m-t.

Fenológia: A május végén megjelenő lárvákból az imágók július végén és augusztus elején jelennek meg. A nőstények az erősen lapított petéket egyesével a levelek szegélyénél a mezofillumba helyezik, s a peték a hullott avarban telelnek át.