Conocephalus dorsalis

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2020. január 6., 15:04-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Magyar név: Sarlós kúpfejűszöcske

Tudományos név: Conocephalus dorsalis (Latreille, 1804)

Elterjedés: európai, nyugat-ázsiai

Faunatípus: ponto-káspi

Életforma: thamnobiont

Természetvédelmi értékszám: II


Képek: https://www.inaturalist.org/taxa/335582-Conocephalus-dorsalis/browse_photos http://www.grasshoppersofeurope.com/linnaeus_ng/app/views/search/nsr_search_pictures.php?name_id=1453&group_id=&name=Conocephalus+dorsalis+%28Latreille%2C+1804%29+-+Short-winged+Cone-head+%5Bspecies%5D&group=&photographer=&validator=


http://www.orthoptera.ch/arten/item/conocephalus-anisoptera-dorsalis


Leírás: Zöld, hátán barna csíkkal és barna szárnyakkal. A szárnyak rövidek, nem érik el a potroh végét. A csápok nagyon hosszúak, mintegy 3-4-szor hosszabb, mint a test. A tojóvső rövidebb és kard-szerűen, enyhe ívben hajlik.

Testhossz: ♂ 13-15mm, ♀ 16-17mm, tojócső 8-10 mm.

Cirpelés: hosszú echeme sorozatok, minden echeme 4 szótagos. Napközben cirpel.

Elterjedés: Európa, Nyugat-Ázsia

Habitat és életmód: ez az egyik jellemző faja az erősen higrofil gyepeknek, lápréteknek, sásos és nádas élőhelyeknek. Gyakran együtt fordul elő a Conocephalus fuscus, Stethophyma grossum, Mecosthetus parapleurus fajokkal. Mindenevő, tápláléka elsősorban kis rovarokból és ritkábban a növényekből áll.

Fenológia: A petéket levelekbe, levélhüvelyekbe és szárakba rakja (Phragmites, Juncus, Carex, stb), ahol áttelelnek. A lárvák tavasszal (májusban) kelnek ki. Az imágók általában június végétől októberig fordulnak elő.