Chorthippus (Glyptobothrus) brunneus

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2020. január 20., 13:55-kor történt szerkesztése után volt.

#0540 0541

Magyar név: Közönséges tarlósáska

Tudományos név: Chorthippus (Glyptobothrus) brunneus (Thunberg, 1815)

Elterjedés: euroszibériai

Faunatípus: angarai

Életforma: chortobiont

Természetvédelmi értékszám: V


http://www.orthoptera.ch/arten/item/chorthippus-glyptobothrus-brunneus


Leírás: A színezete váázpzó szürke, sötét szürke, zöld, sárga, barna vagy rózsaszín-gránát. Az első szárnyak keskenyek és hosszabbak, általában meghaladják a hátsó térdeket. A Chorthippus biguttulushoz viszonyítva az elülső szárnyon lévő szubkosztális terület keskeny. Mindent összevetve, a hím szárnyai hossza és szélessége közötti arány nagyobb Chorthippus brunneusban, mint Chorthippus biguttulusban.

Testhossz: ♂ 13-18 mm | ♀ 17-25 mm.

Cirpelés: az echémák rövidek, 1-2 másodpercig tartanak, és több másodpercig ismétlődnek. A napfényben, melegben intenzív.

Eloszlás: Euroszibériai (holopalaearktikus) faj; ez az egyik leggyakoribb sáskafaj hazánkban minden régióban.

Élőhely és életmód: tipikus ubiquista faj, amely különböző mezo-xerofil élőhelyeken él. A művelt területeken, kertekben, útszéleken is megtalálható. A nyílt, gyér növényzetű, napos biotópokat részesíti előnyben, ritkán láthatók a magas gyepekben.

Fenológia: Az imágók május-júniusban jelennek meg, és novemberig vagy meleg őszökön még december elején is láthatóak; ez egy bivoltin (?) faj. Petealakban telel át. A lárvák április-májusban, majd július-augusztusban kikelnek.