Chrysochraon dispar
Magyar név: Aranyos sáska
Tudományos név: Chrysochraon dispar (Germar, 1834)
Elterjedés: eurosziberiai
Faunatípus: angarai
Életforma: chortobiont
Természetvédelmi értékszám: II
http://www.orthoptera.ch/arten/item/chrysochraon-dispar
Leírás: Akkora az ivari dimorfizmusból adódó különbség a két ivar között, hogy akár külön fajnak is vélhetjük. A kisebb hím halványzöld vagy aranyszínű, fémesen fényes. Az üvegesbarna szárnyak majdnem elérik a hátsó térdet, a végük lekerekített. A subgenitális lemez hosszú és hegyes. A hátsó térd sötét-barna. A nagyobb nőstény egyenletesen okker vagy barnás színű, fekete pontokkal tele. A szárnyak pikkelyesek, nagyjából lándzsásak, és a hátuk nem érintik egymást. A hátsó láb és a lábszár alsó része világos borvörös. A nyaki élek mindkét nemnél szinte egyenesek, és csak kissé tartanak szét hátrafelé. A hosszú szárnyú állatok rendszeresen előfordulnak mindkét nemben.
Testhossz: ♂ 15-19 mm | ♀ 22–28 mm
Cirpelés: 13-20-as rövid rövid hangjelzések (12s), amelyek néhány másodperc után ismétlődnek. A nap folyamán és az esti órákban cirpel.
Elterjedés: Euroszibériai faj.
Élőhely és életmód: ez egy praticolus faj, amely erdei és hegyvidéki réteken él, mindig a higrofil és higro-mezofil területeket részesíti előnyben.lokalizált, kis számú személy. Moldvában a hegyvidéki és dombvidéki erdőkben vagy erdőkben található.
Fenológia: a felnőttek júliusban jelennek meg. A tojásfázisban hibernál. A nimfák júniusban keltek.