Acheta domesticus

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2016. március 31., 14:35-kor történt szerkesztése után volt.


Magyar név: házi tücsök

Tudományos név: Acheta domesticus (Linnaeus, 1758)

Elterjedés: holopalearktikus,

Faunatípus:

Életforma: synanthrop (fissurobiont)

Természetvédelmi értékszám: III


Leírás: A test okkersárga alapszínű, sötét foltokkal. A fej barna, sárga csíkokkal és foltokkal. A pronotum (előtorpajzs) jellemzően öt sötét, részben jól elkülönülő sötét foltokkal. A hátsó szárnyak gyakran hosszabbak, mint a mellső szárnyak és túlnyúlhatnak a potrohon. A epiphallus hosszabb, szélesebb, szinte négyszögletes. A tojócső hosszú, egyenes vagy enyhén felfelé hajlott, néha a végén enyhén kiszélesedő, sárga vagy szürke.

Testméret: ♂ 13-20 mm, ♀ 14-20 mm, tojócső 9-14 mm

Cirpelés: nagyon rövid echemes-k élesen, hosszan, többször ismételődnek. Minden echeme 2-3 szótagból áll. A szótagok száma, az ismétlések ritmusa populációnként és egyedileg is eltérhet. A cirpelés főleg este és az éjszaka folyamán hallatszik, de sötét helyeken akár napközben is.

Elterjedés: ez egy holo-palearktikus faj.

Habitat és életmód: ez egy emberkövető, thermophil és mindenevő faj. Megtalálható a régi házak konyháiban, pincékben falrésekben, de új épületek hőközpontjaiban, stb.. Könnyen felismerhető cirpelés alapján.

Fenológia: Az emberi környezetben folyamatosan tenyészik, az imágók és lárvák egész évben előfordulnak.