Montana montana

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2019. január 31., 18:29-kor történt szerkesztése után volt.

Magyar név: Homokpusztai szöcske

Tudományos név: Platycleis (Montana) montana (Kollar, 1833)

Elterjedés:

Faunatípus: eurosibiriai

Életforma: geo-chortobiont

Természetvédelmi értékszám: I

http://www.orthoptera.ch/arten/item/montana-montana-montana


Platycleis montana - eurosyberyjski rovarfaj prostoskrzydłego családi pasikonikowatych (Tettigoniidae) is lehet osztályozni, a nemzetség Montana [1], a többi tekintik az alfaja nemzetséghez tartozó platycleis.

Ez egy faj kserotermofilnym. A élőhelye füves területek stepopodobne és félsivatagok. Ő volt forgalomban, hogy a lengyel, a tizenkilencedik század végén [2]. Azóta nem volt beszédében az országban. Több alkalommal megerősítette jelenlétét a Cseh Köztársaság [3]. Közép-Európában úgy vélik, hogy gyorsan eltűnik [4], Lengyelországban kipusztult [2].


Leírás: Az alapszín szürke vagy barna, egyes állatokban a fej, a pronotum és a combok zöldek. A pronotum oldallebenyeket többé-kevésbé világos szegély határolja, főleg az alsó oldalon. A potroh karcsúbb, mint a test többi része. A hosszú szárnyak tipikusan sötéten foltosak, és kissé túlnyúlnak a potrohon. A hím cerkuszának kiszélesedő bázisának elején, a belső oldalon fog található. A nőstény fényes tojócsöve enyhén meghajlott és a szélein sötétes.

Testhossz: ♂ 12-15 mm | -18 16-18 mm | Ovipositor 9-11 mm

Cirpelés: A Montana montana csendes spontán éneke 1–30 másodperces időtartamú egymás melletti versekből áll. A rivalizáló ének során a hímek rövid, éles "zri" hangokat adnak ki. A nőstény előtt hosszabb, legfeljebb 30 s tartós verset állítanak elő.

Elterjedés: Gyakori a kelet-európai és a nyugat-ázsiai sztyepp-területeken. A legnyugatibb előfordulásai Németországból és Ausztriából ismertek. Németországban a Montana montanát már régen kihaltnak tekintették, mielőtt 1994-ben újra felfedezték volna a Schwedt állam közelében, az alsó Odra-völgyben. Bécstől az elterjedési területe Kelet-Ausztria mentén a Cseh Köztársaság-, Szlovákia- és Magyarország-on át a romániai Kárpát-medencéig.

Élőhely: Különböző száraz füves területeken él, elsősorban homokos füves területeken, ahol nagy a nyitott talajfelszín aránya. Ezek a puszta tipikus száraz és meleg sztyeppei tájai. A hosszú füves sztyeppékben főleg a talaj közelében marad. Az is megfigyelhető, hogy napoznak fűszálakon. Nagyon kevés az adat faj biológiájáról. Főleg napközben aktív.

Fenológia és életmód: A imágói június és november között fordulnak elő. Pete alakban telel át.