„Stenobothrus stigmaticus” változatai közötti eltérés

Innen: orthoptera-wiki
 
(9 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
  +
Magyar név: Kis rétisáska
  +
  +
Tudományos név: ''Stenobothrus stigmaticus'' (Rambour, 1838)
  +
  +
Elterjedés:dél-, délkelet-európai
  +
  +
Faunatípus: ponto-kászpi
  +
  +
Életforma: chortobiont
  +
  +
Természetvédelmi értékszám: III
  +
  +
 
<gallery>
 
<gallery>
0492_Stenobothrus_stigmaticus_male.jpg|Képaláírás1
+
0492_Stenobothrus_stigmaticus_male.jpg|''Stenobothrus stigmaticus'' hím
0493_Stenobothrus_stigmaticus_fm.jpg|Képaláírás2
+
0493_Stenobothrus_stigmaticus_fm.jpg|''Stenobothrus stigmaticus'' nőstény
 
</gallery>
 
</gallery>
   
  +
http://www.orthoptera.ch/arten/item/stenobothrus-stigmaticus-stigmaticus?category_id=82
 
  +
https://www.inaturalist.org/taxa/362309-Stenobothrus-stigmaticus/browse_photos
  +
 
https://www.orthoptera.ch/arten/item/stenobothrus-stigmaticus
   
 
http://www.pyrgus.de/Stenobothrus_stigmaticus_en.html
 
http://www.pyrgus.de/Stenobothrus_stigmaticus_en.html
  +
  +
  +
'''Leírás:''' Közép-Európa egyik legkisebb sáskája. Az alapszín zöld, de barna is lehet. A fejtől tipikusan két fényes vonal húzódik a pronotum oldal élein és az elülső részek begyűrődése között. A pronotum oldalsó élei enyhén íveltek. A keskeny szárnyak nem érik el a potrohvéget, kevéssel a térd előtt végződnek. Az elülső szárny alsó szélén általában világos vonal van. A Stenobothrus nemzetség széles mediális mezejének jellemzője Stenobothrus stigmaticusban csak homályosan kimutatható, és gyakran sötét foltozott. A hím potrohcsúcsa mérsékelten narancsvörös.
  +
  +
Testméret: ♂ 11-15 mm | ♀ 15-20 mm
  +
  +
'''Cirpelés:''' Hangjai csendesek. A spontán ének az egyes versekből áll, amelyeket szabálytalan időközönként hallatnak, néha két vers követi egymást. A vers körülbelül 2,2 másodpercig tart, és 25-40 szótagból áll. Ez halkan indul, de hamar eléri a maximális hangerőt. A rivalizáló dal hasonló a spontán énekhez, a versek kissé hosszabbak 3-5 s és 50-70 szótagokkal. Egyik hátsó lábaukat jobban mozgatják. Ez a hátsó láb nagyon magasan mozog a végén, és hangosabb zicket hoz létre a vers végén.
  +
  +
'''Elterjedés:''' Spanyolországtól egész Franciaországban, Németországban és a Balkánon át Nyugat-Ázsiáig. Olaszország és Svájc nagy részénél szembetűnő megszakítottsága van.
  +
  +
'''Élőhely és életmód:''' Mezofil, mezo-higrofil. Tipikusan az alacsony növényzetű, nyíltabb, napsütötte rétek és legelők lakója. A fajok mind a meszes, mind a mész-szegény gyepekben és törpe-cserjésekben élnek.
  +
  +
'''Fenológia:''' Az imágók július elejétől október végéig találhatóak. A petéket a talajba, vagy közvetlenül a talaj felett a fű-gyökérzetbe helyezik. A lárvák május vége felé kelnek.

A lap jelenlegi, 2019. március 27., 16:39-kori változata

Magyar név: Kis rétisáska

Tudományos név: Stenobothrus stigmaticus (Rambour, 1838)

Elterjedés:dél-, délkelet-európai

Faunatípus: ponto-kászpi

Életforma: chortobiont

Természetvédelmi értékszám: III



https://www.inaturalist.org/taxa/362309-Stenobothrus-stigmaticus/browse_photos

https://www.orthoptera.ch/arten/item/stenobothrus-stigmaticus

http://www.pyrgus.de/Stenobothrus_stigmaticus_en.html


Leírás: Közép-Európa egyik legkisebb sáskája. Az alapszín zöld, de barna is lehet. A fejtől tipikusan két fényes vonal húzódik a pronotum oldal élein és az elülső részek begyűrődése között. A pronotum oldalsó élei enyhén íveltek. A keskeny szárnyak nem érik el a potrohvéget, kevéssel a térd előtt végződnek. Az elülső szárny alsó szélén általában világos vonal van. A Stenobothrus nemzetség széles mediális mezejének jellemzője Stenobothrus stigmaticusban csak homályosan kimutatható, és gyakran sötét foltozott. A hím potrohcsúcsa mérsékelten narancsvörös.

Testméret: ♂ 11-15 mm | ♀ 15-20 mm

Cirpelés: Hangjai csendesek. A spontán ének az egyes versekből áll, amelyeket szabálytalan időközönként hallatnak, néha két vers követi egymást. A vers körülbelül 2,2 másodpercig tart, és 25-40 szótagból áll. Ez halkan indul, de hamar eléri a maximális hangerőt. A rivalizáló dal hasonló a spontán énekhez, a versek kissé hosszabbak 3-5 s és 50-70 szótagokkal. Egyik hátsó lábaukat jobban mozgatják. Ez a hátsó láb nagyon magasan mozog a végén, és hangosabb zicket hoz létre a vers végén.

Elterjedés: Spanyolországtól egész Franciaországban, Németországban és a Balkánon át Nyugat-Ázsiáig. Olaszország és Svájc nagy részénél szembetűnő megszakítottsága van.

Élőhely és életmód: Mezofil, mezo-higrofil. Tipikusan az alacsony növényzetű, nyíltabb, napsütötte rétek és legelők lakója. A fajok mind a meszes, mind a mész-szegény gyepekben és törpe-cserjésekben élnek.

Fenológia: Az imágók július elejétől október végéig találhatóak. A petéket a talajba, vagy közvetlenül a talaj felett a fű-gyökérzetbe helyezik. A lárvák május vége felé kelnek.