„Ensifera” változatai közötti eltérés

Innen: orthoptera-wiki
(Új oldal, tartalma: „<center>'''Tojócsövresek rendje — Ordo: Ensifera'''</center> 1A lábfej 4 ízű, a tojócső oldalról lapított, kard- vagy késszerű. Szöcskefélék családs…”)
 
 
(33 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
<center>'''Tojócsövresek rendje — Ordo: Ensifera'''</center>
+
<center><big>'''Tojócsövresek rendje/alrendje — Ordo/Subordo: Ensifera'''</big></center>
   
   
 
* A lábfej 3 ízű (kivételesen a 3. 4 ízű), a tojócső hengeres, a végén kissé bunkószerű.[[Fájl:Mezei_tucsok_2.jpg|bélyegkép]][[Fájl:Mezei_tucsok_imagepoitou.wix_.jpg|bélyegkép]]
1A lábfej 4 ízű, a tojócső oldalról lapított, kard- vagy késszerű.
 
  +
:Zömök, hengerded testű, gömbölyded fejű, fekete, ritkábban barna-sárga színű rovarok, jelentős ivari kétalakúsággal. A hangadó és hallószervük a szöcskékéhez hasonló, de sokszor hiányozhat is. A hímek közismerten hangos cirpelők, mindkét elülső szárnyukon, amelyek közül a jobboldali helyezkedik el felül, jelentős kiterjedésű cirpelő rész van, emiatt a hímek mellső szárnyának alkata, erezete jelentősen eltér a nőstényekétől. A cercusok hosszúak, hajlékonyak, szőrösek. A tojócső hengeres, négy részből áll (két pár gonapophysisi), a csúcsán vastagodott. A lábfej három ízű. A harmadik lábpár combja vaskos. Többnyire lárva alakban telelnek. Általában a talajban (önmaguk vájta lyukakban, repedésekben, kövek alatt) keresnek védelmet. Vegyes táplálkozásúak.
  +
:A mintegy 2300 fajuk közül Magyarországról 12 fajt ismerünk.
   
Szöcskefélék családsorozata — Superfamilia: ''Tettigonioidea'''''2 (2.oldal)'''
 
   
   
 
'''''Tücsökfélék családsorozata — Superfamilia: ''[[Grylloidea]]''
-A lábfej 3 ízű (kivételesen a 3. 4 ízű), a tojócső hengeres, a végén kissé bunkószerű.
 
   
Tücsökfélék családsorozata — Superfamilia: ''Grylloidea'''''X (13. oldal)'''
 
   
   
===== Szöcskefélék családsorozata — Superfamilia: Tettigonioidea =====
 
(K.H. 74. és 75. ábra, 137.o.)
 
   
 
* A lábfej 4 ízű, a tojócső oldalról lapított, kard- vagy késszerű. [[Fájl:Zöldlomb1.jpg|bélyegkép]][[Fájl:Zöldlomb2.jpg|bélyegkép]]
  +
:Általában nagy vagy közepes, oldalról gyengén összenyomott testű rovarok. Vékony csápjuk a test félhosszánál mindig, de gyakran ennél is hosszabb. Hallószervüket az első lábszárban, cirpelőszervüket a hímek baloldali fedőszárnyának, amely felül helyezkedik el, tövén találjuk. A harmadik láb különösen megnyúlt, combja megvastagodott. A lábfej négy ízű, háthasi irányban lapított, a harmadik íz szív alakú. A hímek cercusai erősen kitinizáltak, fogakat viselhetnek, sokszor bonyolult lefutásúak. A nőstények potrohvégén hosszabb-rövidebb, kardszerűen hajlott, sokszor a végén jellemzően fogazott, három pár részből (gonapophysis) fejlődött tojócső van, amelyet ténylegesen csak két pár gonapophysis alkot, a harmadik pár csökevényes. Petéiket e tojócső segítségével, mindig egyesével, élő vagy elhalt növényi részekbe, ritkábban a talajba rakják. Pete alakban telelnek. Tökéletlen átalakulásuk során öt-hétszer vedlenek; levedlett bőrüket általában megeszik. Növényi, illetve állati eredetű táplálékot fogyasztanak.
  +
:A több mint 8500 fajuk közül 46 faj ismert Magyarországról.
   
2Az 1. és 2. lábfej-íz oldalt barázdált (74/a).'''3'''
 
   
   
 
'''''Szöcskefélék családsorozata — Superfamilia: ''[[Tettigonioidea]]'' <small>/nincs kész/</small>
* Az 1. és 2. lábfej-íz oldalt sima (74/b).
 
 
Lomhaszöcskék családja — Familia: ''Phaneropteridae'''''7'''
 
 
 
3A hátsó lábszáron felül, a disztális vég külső szélén nincs végtüske (74/c).'''4'''
 
 
 
-A hátsó lábszáron felül, a disztális vég külső szélén van végtüske (74/d).'''5'''
 
 
 
4A hátsó lábszáron felül csak belül van egy végtüske, a comb tüske nélküli; a hátsó combon alul legfeljebb egészen apró tüskék vannak; a test vaskos; max. 30 mm hosszú, az előhát nyereg alakú. Egyetlen hazai faj: a fedőszárnyak színe rozsdavörös vagy rozsdássárga egész a barnássárgáig; oldalt néha fehér perem van rajtuk. Közép- és Dél-európai, pontomediterrán, thamnobiont.
 
 
<div align="right">Nyergesszöcskék családja — Familia: ''Ephippigeridae''</div>
 
 
<div align="right">Nyerges szöcske (G:…….A…..) — ''Ephippiger. ephippiger ''(Fieber 1784)</div>
 
 
 
-A hátsó lábszárak belül fent is végtüske nélküliek, a comb (különösen az első és középső) tüskés. Az előmellen két tüskeszerű nyúlvány van. A test karcsú, 60-70 mm hosszú; az előhát nem nyereg alakú. Egyetlen hazai faj: zöld vagy barna, ritkábban a potroh mintázott. 61-67 mm, a leghosszabb rovarunk! Ritka, zavartalanabb sztyeplejtőkön. Csak nősténye van, szűznemzéssel (parthenogenezis) szaporodik. Euro-szibériai, kis-ázsiai, északmediterrrán-policentrikus, chorto-thamniobiont. Védett, Vöröskönyv-es, Berni konvenció-s.
 
 
<div align="right">Fűrészlábú szöcskék családja — Familia: ''Sagidae''</div>
 
 
 
<div align="right">Fűrészlábú szöcske (G:…….A…..) — ''Saga pedo'' (Pallas 1771)</div>
 
 
 
5Az első lábszáron nem nyílt a hallószerv, azt egy keskeny rés takarja el (74/e).'''6'''
 
 
 
-Az első lábszáron nyílt, ovális hallószerv van (74/f).
 
 
Doboló szöcskék családja — Familia: ''Meconemidae'''''w'''
 
 
 
6Az első lábszárakon felül, kívül nincs végtüske (75/a)
 
 
Kúpfejű szöcskék családja — Familia: ''Conocephalidae'''''y'''
 
 
 
-Az első lábszárakon felül, kívül van végtüske (75/b)
 
 
Fürge szöcskék családja —Familia: ''Tettigoniidae'''''z'''
 

A lap jelenlegi, 2020. október 22., 16:48-kori változata

Tojócsövresek rendje/alrendje — Ordo/Subordo: Ensifera


  • A lábfej 3 ízű (kivételesen a 3. 4 ízű), a tojócső hengeres, a végén kissé bunkószerű.
    Mezei tucsok 2.jpg
    Mezei tucsok imagepoitou.wix .jpg
Zömök, hengerded testű, gömbölyded fejű, fekete, ritkábban barna-sárga színű rovarok, jelentős ivari kétalakúsággal. A hangadó és hallószervük a szöcskékéhez hasonló, de sokszor hiányozhat is. A hímek közismerten hangos cirpelők, mindkét elülső szárnyukon, amelyek közül a jobboldali helyezkedik el felül, jelentős kiterjedésű cirpelő rész van, emiatt a hímek mellső szárnyának alkata, erezete jelentősen eltér a nőstényekétől. A cercusok hosszúak, hajlékonyak, szőrösek. A tojócső hengeres, négy részből áll (két pár gonapophysisi), a csúcsán vastagodott. A lábfej három ízű. A harmadik lábpár combja vaskos. Többnyire lárva alakban telelnek. Általában a talajban (önmaguk vájta lyukakban, repedésekben, kövek alatt) keresnek védelmet. Vegyes táplálkozásúak.
A mintegy 2300 fajuk közül Magyarországról 12 fajt ismerünk.


Tücsökfélék családsorozata — Superfamilia: Grylloidea



  • A lábfej 4 ízű, a tojócső oldalról lapított, kard- vagy késszerű.
    Zöldlomb1.jpg
    Zöldlomb2.jpg
Általában nagy vagy közepes, oldalról gyengén összenyomott testű rovarok. Vékony csápjuk a test félhosszánál mindig, de gyakran ennél is hosszabb. Hallószervüket az első lábszárban, cirpelőszervüket a hímek baloldali fedőszárnyának, amely felül helyezkedik el, tövén találjuk. A harmadik láb különösen megnyúlt, combja megvastagodott. A lábfej négy ízű, háthasi irányban lapított, a harmadik íz szív alakú. A hímek cercusai erősen kitinizáltak, fogakat viselhetnek, sokszor bonyolult lefutásúak. A nőstények potrohvégén hosszabb-rövidebb, kardszerűen hajlott, sokszor a végén jellemzően fogazott, három pár részből (gonapophysis) fejlődött tojócső van, amelyet ténylegesen csak két pár gonapophysis alkot, a harmadik pár csökevényes. Petéiket e tojócső segítségével, mindig egyesével, élő vagy elhalt növényi részekbe, ritkábban a talajba rakják. Pete alakban telelnek. Tökéletlen átalakulásuk során öt-hétszer vedlenek; levedlett bőrüket általában megeszik. Növényi, illetve állati eredetű táplálékot fogyasztanak.
A több mint 8500 fajuk közül 46 faj ismert Magyarországról.


Szöcskefélék családsorozata — Superfamilia: Tettigonioidea /nincs kész/