„Tetrigoidea” változatai közötti eltérés

Innen: orthoptera-wiki
8. sor: 8. sor:
   
   
'''1'''. Az előhát középbordája egyenes, vagy egyenletesen hajló, a fejtetőnek a szemek közötti része sokkal szélesebb, mint a szemek. <div align="right">'''2'''</div>
+
'''1'''. Az előhát középbordája egyenes, vagy egyenletesen hajló, a fejtetőnek a szemek közötti része sokkal szélesebb, mint a szemek. '''2'''
 
:– A fejtető szemek közötti része alig szélesebb egy szemnél.
 
:– A fejtető szemek közötti része alig szélesebb egy szemnél.
 
:Délnyugati tövishátú sáska —''[[Tetrix ceperoi]]'' (Bolivar 1887)
  +
:
 
'''2'''. A előhát középbordája gyenge, a felső széle majdnem egyenes '''3'''
 
:– A előhát középbordája erősen domború, ezért a előhát majdnem tetőszerűnek látszik, felső széle ívben hajlik. '''5'''
  +
:
   
  +
'''3'''. A homlokcsúcs a szemek között erősen előreugrik. '''4'''
<div align="right"> Délnyugati tövishátú sáska —''[[Tetrix ceperoi]]'' (Bolivar 1887)</div>
 
 
:– A homlokcsúcs a szemek között csak kissé ugrik előre; a hátsó lábfejok 1. és 2. tapadólebenykéje egyforma, erősebben kiemelkedik és hegyes.
 
 
:Bolivar-tövishátú sáska —''[[Tetrix bolivari]]'' Saulcy 1901
'''2'''. A előhát középbordája gyenge, a felső széle majdnem egyenes <div align="right">'''3'''</div>
 
  +
:
 
:– A előhát középbordája erősen domború, ezért a előhát majdnem tetőszerűnek látszik, felső széle ívben hajlik. <div align="right">'''5'''</div>
 
 
'''3'''. A homlokcsúcs a szemek között erősen előreugrik. <div align="right">'''4'''</div>
 
 
:– A homlokcsúcs a szemek között csak kissé ugrik előre; a hátsó lábfejok 1. és 2. tapadólebenykéje egyforma, erősebben kiemelkedik és hegyes.
 
 
<div align="right"> Bolivar-tövishátú sáska —''[[Tetrix bolivari]]'' Saulcy 1901</div>
 
   
   
29. sor: 27. sor:
   
   
'''5'''. Zömök egyedek, erősen domborodó előhátmal; a homlokprofil inkább konvex, a fejtetővel bezárt szög meglehetősen kerekitett; a hátsó comb hossza a szélességének nincs háromszorosa a hátsó lábfej nem olyan. <div align="right">'''6'''</div>
+
'''5'''. Zömök egyedek, erősen domborodó előhátmal; a homlokprofil inkább konvex, a fejtetővel bezárt szög meglehetősen kerekitett; a hátsó comb hossza a szélességének nincs háromszorosa a hátsó lábfej nem olyan. '''6'''
   
:– Karcsúbb egyedek, kevésbé domború előháttal (noha egészen világosan háztető alakú); a homlokprofil kevésbé konvex és jobban hullámos, a fejtetővel bezárt szög meglehetősen hegyes, a hátsó comb hossza a szélesség háromszorosa; a hátsó lábfejek a szerint.
+
:– Karcsúbb egyedek, kevésbé domború előháttal (noha egészen világosan háztető alakú); a homlokprofil kevésbé konvex és jobban hullámos, a fejtetővel bezárt szög meglehetősen hegyes, a hátsó comb hossza a szélesség háromszorosa; a hátsó lábfejek a szerint. Ligeti tövishátú sáska —''[[Tetrix undulata]]'' (Sowerby 1806)
  +
:
 
<div align="right"> Ligeti tövishátú sáska —''[[Tetrix undulata]]'' (Sowerby 1806)</div>
 
   
   
40. sor: 37. sor:
 
<div align="right">Vékonycsápos tövishátú sáska — ''[[Tetrix tenuicornis]]'' Sahlberg 1893</div>
 
<div align="right">Vékonycsápos tövishátú sáska — ''[[Tetrix tenuicornis]]'' Sahlberg 1893</div>
   
 
:– A csápok és azok ízei rövidek; a fejtető és az előhát első széle szögben találkozik, a hátsó lábfej körvonala kevésbé fűrészszerű. A hátsó szárnyak nyugalmi helyzetükben majdnem háromszor olyan hosszúak, mint a fedőszányak. Kétpettyes tövishátú sáska — ''[[Tetrix bipunctata]]'' (Linne 1758)
 
:– A csápok és azok ízei rövidek; a fejtető és az előhát első széle szögben találkozik, a hátsó lábfej körvonala kevésbé fűrészszerű. A hátsó szárnyak nyugalmi helyzetükben majdnem háromszor olyan hosszúak, mint a fedőszányak.
 
 
<div align="right">Kétpettyes tövishátú sáska — ''[[Tetrix bipunctata]]'' (Linne 1758)</div>
 

A lap 2022. október 8., 21:09-kori változata

Tövishátú sáskák családsorozata — Superfamilia: Tetrigoidea


Ezek kisméretű fajok, geofilek és fitofágok. Európában 3 nemzetség és 13 faj található, ezek közül 6 található Magyarországon.


Tövishátú sáskák családja — Familia: Tetrigidae


1. Az előhát középbordája egyenes, vagy egyenletesen hajló, a fejtetőnek a szemek közötti része sokkal szélesebb, mint a szemek. 2

– A fejtető szemek közötti része alig szélesebb egy szemnél.
Délnyugati tövishátú sáska —Tetrix ceperoi (Bolivar 1887)

2. A előhát középbordája gyenge, a felső széle majdnem egyenes 3

– A előhát középbordája erősen domború, ezért a előhát majdnem tetőszerűnek látszik, felső széle ívben hajlik. 5

3. A homlokcsúcs a szemek között erősen előreugrik. 4

– A homlokcsúcs a szemek között csak kissé ugrik előre; a hátsó lábfejok 1. és 2. tapadólebenykéje egyforma, erősebben kiemelkedik és hegyes.
Bolivar-tövishátú sáska —Tetrix bolivari Saulcy 1901


4. A középső és a hátsó comb alsó pereme síma, s ellentétben a bolivari-val a hátsó lábfejok 1. és 2. tapadólebenykéje lapos, nem egyforma és nem nagyon hegyes.

Közönséges tövishátú sáska — Tetrix subulata (Linne 1758)


5. Zömök egyedek, erősen domborodó előhátmal; a homlokprofil inkább konvex, a fejtetővel bezárt szög meglehetősen kerekitett; a hátsó comb hossza a szélességének nincs háromszorosa a hátsó lábfej nem olyan. 6

– Karcsúbb egyedek, kevésbé domború előháttal (noha egészen világosan háztető alakú); a homlokprofil kevésbé konvex és jobban hullámos, a fejtetővel bezárt szög meglehetősen hegyes, a hátsó comb hossza a szélesség háromszorosa; a hátsó lábfejek a szerint. Ligeti tövishátú sáska —Tetrix undulata (Sowerby 1806)


6. A csápok és azok ízei hosszúak; a fejtető vágott; az előhát első pereme kissé lekerekített; a hátsó lábfej alsó körvonala jobban fűrészszerű; a hátsó szárnyak nyugalmi helyzetben majdnem elérik az előhát legcsúcsát.

Vékonycsápos tövishátú sáska — Tetrix tenuicornis Sahlberg 1893
– A csápok és azok ízei rövidek; a fejtető és az előhát első széle szögben találkozik, a hátsó lábfej körvonala kevésbé fűrészszerű. A hátsó szárnyak nyugalmi helyzetükben majdnem háromszor olyan hosszúak, mint a fedőszányak. Kétpettyes tövishátú sáska — Tetrix bipunctata (Linne 1758)