Bicolorana bicolor

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2019. január 31., 17:59-kor történt szerkesztése után volt.

#0170

Magyar név: Halványzöld rétiszöcske

Tudományos név: Metrioptera (Bicolorana) bicolor (Philippi, 1830)

Elterjedés: euroszibériai

Faunatípus: angarai

Életforma: chortobiont

Természetvédelmi értékszám: III

0171.wav
nappali ének
0172.wav
éjszakai ének

http://www.orthoptera.ch/arten/item/bicolorana-bicolor-bicolor


A viszonylag kistermetű (15-17 mm), ü Erős hőmérséklet függése magyarázza a nappali és éjszakai cirpelése közötti különbséget is. Gyakran teljes szárnyú (holopter) példányai is előfordulnak. Ezek viszonylag jól repülnek, valószínű, hogy a faj szétterjedésében játszik fontos szerepet. Ritkán a szárnyak még ennél is hosszabbak lehetnek (hyperpter), de az ilyen példányok ivarszervei csökevényesek, vagy csökkent szaporodó képességüek.


Leírás: Világoszöld színű test, általában egy hátsó hosszanti barna csíkkal, de esetenként barnás színezetű is lehet. Hímek cerkuszain a fog az első harmad elején található(,imt ha villásan elágazna). Nőstény subgenitalis lemeze 2 kis lebeny. A tojócső barna-sárgás, fekete heggyel. A faj brachypter, de rendszeresen előfordulnak macropterous egyedek is.*

Testhossz: ♂ 14-17 mm | ♀ 15-18 mm |Tojócső 5-7 mm

Stridulation: ismételt rövid echeme szekvencia, tagjai három szótagú rendszerek. Napközben és éjszaka is cirpel, de erős hőmérséklet függése magyarázza a nappali és éjszakai cirpelése közötti különbséget is.

Megoszlás: a faj Euro-szibériai és ismert, Európa, Szibéria és Mongólia.

Habitat és életmód: Nagyon gyakori, az utak gyepszegélyében, de réteken, kaszálókon, sűrűbb száraz gyepekben, sztyepréteken egyaránt előfordul. Vegyes táplálkozású, növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt. A különböző élőhelyeken való előfordulásának az a magyarázata, hogy szűk hőtűrésű, úgynevezett sztenoterm faj. Ezért nagy hőmennyiség esetén inkább a nedvesebb, alacsonyabb hőmennyiség esetén pedig inkább a szárazabb élőhelyeket részesíti előnyben.

Fenológia: felnőtt jelennek június-júliusban. Ez hibernálás tojás szakaszban. Nimfák kelnek áprilisban.