Chorthippus parallelus
Magyar név: Közönséges rétisáska
Tudományos név: Pseudochorthippus parallelus (Zetterstedt, 1821) (syn. Chorthippus parallelus (Zetterstedt, 1821))
Elterjedés: euroszibériai
Faunatípus: angarai
Életforma: chortobiont
Természetvédelmi értékszám: IV
http://www.orthoptera.ch/arten/item/pseudochorthippus-parallelus
Leírás: Az alapszíne rendkívül változó, lehet zöld, barna, szürkés vagy sárga színű. Néha sötét egyedek is előfordulnak. A potroh oldala gyakran sötéttől feketéig terjed, és a potrohvég narancssárgától vörösesig terjed, különösen a hím állatoknál. Az a pronótum oldalélei egyenesek vagy kissé hajlottak befelé, majdnem párhuzamosak. Az első szárnyak rövidebbek, mint a potroh; a hím hátsó szárnya a potroh több mint feléig ér. A hátsó szárnyak nagyon kicsik, és nem érik el az elülső szárnyakkal stigmáját. A nőstények rövid szárnya a 3. potrohszelvény végéig ér. Nagyjából azonos hosszúságú, mint a fej és a nyak pajzsok, és keskeny, lekerekített ponttal zárulnak le. Hosszú szárnyú egyedek is rendszeresen előfordulnak. A tojócsó valvái rövidek.
Testhossz: ♂ 13-16 mm | ♀ 18-22 mm.
Cirpelés: 10-20 szótagot csoportosítunk egy echémába, ami 1-2 másodpercig tart. A nap folyamán ciripel. A hímek cirpelőcsapjainak száma 100.
Eloszlás: Szélesen elterjedt faj a Palearktikumban: Európában és Ázsiában. Több alfajjal, Spanyolország déli részétől Mongóliáig. Északon Nagy-Britanniában és a Lappföldig terjed Skandináviában. A faj Írországól teljesen hiányzik. Az egyik leggyakoribb hazai faj, amely minden régióban megtalálható.
Élőhely és életmód: Euriök faj, chortobiont, a higrofil és mezofil gyepeket részesíti előnyben. Ahol a Pseudochorthippus montanus-szal együtt fordul elő, hibridizálódhatnak.
Fenológia: Az imágók június-júliusban és ritkán ősszel találhatók. Pete alakban telel át. A lárvák április-májusban kelnek.