Tetrix subulata
#0640
Magyar név: Közönséges tövishátúsáska
Tudományos név: Tetrix subulata (Linne, 1758)
Elterjedés: holarktikus
Faunatípus: európai-policentrikus
Életforma: chortobiont
Természetvédelmi értékszám: III
http://www.orthoptera.ch/arten/item/tetrix-subulata?category_id=117
A tövishátú sáskák nevüket jellegzetes, hosszan hátrafelé nyúló és kihegyesedő előhátukról kapták. Szárnyfedőjük pikkelyszerű, csökevényes, hátsó szárnyuk viszont jól fejlett, ezért többségük, így ez a faj is jól repül, repülés közben irányváltoztatásra is képes. Piszkos szürkés-barnás színezete a nedves talajon csaknem észrevehetetlenné teszi. Tocsogók, tavacskák nedves körzeteiben, ligeterdőkben, nedves réteken bukkanhatunk erre az apró fajra (hím 7 - 9 mm, nőstény 9 - 10 mm). Néha még a szabad vízfelszínre is kimerészkedik. Táplálékában fontos szerepet játszanak az alga, moha és zuzmó-fajok. Mint a tövishátú fajok többsége idősebb lárvastádiumban, vagy imágóként telel át, ezért már kora tavasszal lehet a kifejlett példányokkal találkozni.
Tetrix subulata (Linnaeus, 1758)
Description: the species has a variable body color, from grey to brown, garnet, yellow or black. The pronotal spine is usually longer than the tip of the abdomen. We can often find brachypronotal forms. The vertex is preeminent before the eyes and is broader than the compound eye.
Body length: S 7,5-9mm, Ç 9-11mm.
Stridulation: the species doesn’t stridulate.
Distribution: it is a Holopalaearctic species; it is widely spread in Romania, especially in marshes and river valleys. It is very common in Moldavia.
Habitat and way of life: it is a phytophagous, geophilous species, common in hygrophilous meadows from the planes to the mountains. It can be also found in forest fringe and in sandy areas.
Phenology: adults appear in April-May, and in autumn. It hibernates in egg-stage, nymph or adult.