Dociostaurus brevicollis

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2020. január 28., 19:55-kor történt szerkesztése után volt.

#0610

Magyar név: Rövidnyakú sáska

Tudományos név: Dociostaurus brevicollis (Eversmann, 1848)

Elterjedés: európai-kisázsiai

Faunatípus: ponto-káspi-turkesztáni

Életforma: geo-chortobiont

Természetvédelmi értékszám: III


Leírás: Sárga-szürke vagy barna a test színe, sok sötét folttal. Tarka-barka színezetével jól illeszkedik a nyárra kiszáradó, sokszínű szikes- és homokpusztai környezetbe. A pronotum oldal-élei "X" -ban helyezkednek el, és fehér vagy sárga; az élek közötti mező barna vagy szürke. Általában az első szárnyak fehér csíkkal rendelkeznek.

Testhossz: ♂ 12 - 14 mm | ♀ 16 - 18 mm.

Cirpelés: A hívó dal rövid, echémákba csoportosított szótagokból, körülbelül 3-4 másodpercekből áll, több másodperc múlva megismételve. A nap folyamán napfényben cirpel.

Megoszlás: Európai-kisázsiai elterjedésű. Eloszlás Európában: Ausztriától és Csehországtól (nyugati terjesztési határ) Görögországig és Törökország európai részéig (déli határ) és Kelet-Európai Oroszországig (keleti határ) Európában a Dociostaurus brevicollis csak a délkeleti részén fordul elő (Balkán-félsziget Kelet- és Dél-Ausztriától és Magyarországtól Görögországig).


Élőhely és életmód: Egy xero-termofil, geo-chortobiont faj, különböző élőhelyeken él: rétek, gyepek, csekély boritottságú élőhelyek, alacsony növényzettel, tisztások stb. Régebben, kártevő rokonához hasonlóan, időnként rendkívül elszaporodott, és károkat is okozott. Napjainkban azonban kártételével már nem kell számolni, de a kopár legelőkön elszaporodhat.

Fenológia: Az imágók júniusban jelennek meg, és szeptember végéig láthatók. Pete alakban telel át. A lárvák április-májusban kelnek.