Az egyenesszárnyúak származása

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2019. augusztus 30., 15:06-kor történt szerkesztése után volt.

Az egyenesszárnyúak ősei egészen a Paleozoikumban élt protoorthopterákig (Stenaropodidae) követhetők nyomon. A Protorthoptera Handlirsch, 1906 a paleozoikus rovarok kipusztult rendje, és a bazális neoptera parafiletikus együttesének "gyüjtő"-taxonja. A középső Karbon (késő szerpukoviai vagy korai bashirian) alatt jelennek meg, és a legkorábbi ismert szárnyas rovarok közé tartoznak. A pronotum dorsalis lebenye megnyúlva pajzsot képez. A csoportba tartoznak az összes többi polineopterikus rovar ősei.

A Középső- és a Felső-karbonban élt egy olyan csoport (Oedischiidae), amelynek a szöcskékéhez hasonló ugrólába volt.

A mezozoikus formák karakterisztikus jegyeikben feltűnő hasonlóságot mutatnak a mai szöcskékkel (szárnyerezet, előtorpajzs, ugróláb, tojócső). A Locustopseidae (Alsó-liász, Dogger, Malm - http://orthoptera.speciesfile.org/Common/basic/Taxa.aspx?TaxonNameID=1121396) és az Elcanidae (Alsó-liász, Felső-liász, Felső-jura - http://fossilworks.org/bridge.pl?a=taxonInfo&taxon_no=176054 , http://www.fossilmuseum.net/Fossil_Sites/Santana-Formation/grasshopper/Elcanidae.htm) családokba tartozó fajok azonban nem rendelkeznek cirpelőszervekkel.

Csak a Felső-jurában élt Haglidae család fajainál találhatók meg a cirpelőszervek világos kezdetei a szárnyakon. A tücskök (Gryllidae) családja tagjainak a Felső-liászban és a Felső-jurában már e csoport ma élő fajaihoz teljesen hasonlóan kifejlett cirpelőszervei voltak. (http://www.metafysica.nl/wings/wings_5.html) Egy hallószervvel ellátott lábat Angliában már az Alsó-liászból találtak.

https://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=2537

A Tercierben végül megtalálhatók az olyan ma élő nemek fajai, mint a Decticus és a Tettigonia.

Ebben az időben bukkannak fel tömegesen a sáskák — valószínű összefüggésben a fűfélék adaptiv radiációjáva: https://www.researchgate.net/publication/229860841_Biogeography_of_the_grasses_Poaceae_A_phylogenetic_approach_to_reveal_evolutionary_history_in_geographical_space_and_geological_time — , a Gomphocerus, Oedipoda stb. genusok tagjaival, bár az Alsó-krétában (http://www.fossilmuseum.net/Fossil_Galleries/Insect_Galleries_by_Order/Orthoptera/Orthoptera_fossil_gallery.htm) és a Felső-jurában már megjelentek a ma is élő Tetrigidae, Tridactylidae illetve az Eumastacidae családok első képviselői. A sáskák biztosan a Jura és a Kréta Locustopseidae családjának fajaira vezethetők vissza, amelyek szárnyainak erezete az Acrididae családba tartozó fajokéhoz hasonló. A Locustopseidae család minden bizonnyal a Felső-karbon elején az Oedischidae-ből leváló alsó-permi Tcholmanvissidae és az alsó-triászi Locustavidae családokból származtatható.




A fentieket jól támasztják alá a legújabb genetika összehasonlító vizsgálatok eredményei is. (Song et al. (2015): 300 million years of diversification: elucidating the patterns of orthopteran evolution based on comprehensive taxon and gene sampling. Cladistics (2015) 1–31. 10.1111/cla.12116) http://schistocerca.org/PDF/Song%20et%20al.%20in%20press%20(Cladistics).PDF