Ephippiger ephippiger

Innen: orthoptera-wiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Stefan (vitalap | szerkesztései) 2016. március 11., 14:40-kor történt szerkesztése után volt.

#0240

Magyar név: nyerges szöcske

Tudományos név: Ephippiger ephippiger (Fiebig, 1784)

Elterjedés: közép-, délkelet-európai

Faunatípus: ponto-mediterrán

Életforma: thamnobiont

Természetvédelmi értékszám: III

0240.wav

Közepes nagyságú (20 - 30 mm), felül szürkészöld, alul zöldessárga, jellegzetesen nyerges előtorhátú állat. Mellső szárnya pikkelyszerű. Nemcsak a hímek, hanem a nőstények is tudnak cirpelni. A lombozatban meglátni nehéz, de élénk hangjuk alapján könnyen felfedezhetjük a hőmérséklet-változástól szinte függetlenül, akár napi 13-14 órán át is cirpelő rovarokat. Ellenségeik közeledtére azonnal elhallgatnak, zavarásra, az alzatra ejtik magukat, ahol szinte felfedezhetetlenek. A meleg, déli kitettségű oldalak cserjés-bokros élőhelyein eléggé gyakori. Főként növényevő.


Ephippiger ephippiger (Fiebig, 1784) Leírás: A Saddle hátú Bush-tücsök van a test színe világoszöld vagy sárgás. Gyakran találunk egyének barna test színű. A pronotum az alakja egy nyereg. Az elülső szárnyak rövid, barna sárgás. A nyakszirt fekete. A tojásrakó egyenes, barna-gránát. Testhossz: S 21-26mm, 23-26mm $, tojásrakó 18-20mm. Stridulation: A echemes állnak 1 vagy 2 szótag. A hívó dal harsány, és lehet hallani több, mint 30m. Ez stridulates általában reggel és délután. Megoszlás: a dél-európai faj. Habitat és életmód: a melegkedvelő fajok, arbusticolous és arboricolous, akkor találkozott az erdőben béren kívüli, tisztások, szőlő stb Különösen nyár végén és kora ősszel, a hímek stridulate és mozog a növényzet, hogy megtalálják a nőstényeket férfi versenyzők. Fenológia: felnőtt jelennek meg júliusban. Ez hibernálás tojás szakaszban. Nimfák kelnek április-május és könnyen azonosítható, mert a fekete széléhez.