Euchorthippus pulvinatus

Innen: orthoptera-wiki

Magyar név: Karcsú rétisáska

Tudományos név: Euchorthippus pulvinatus (Fischer de Waldheim, 1846)

Elterjedés: délkelet-európai, nyugat-ázsiai

Faunatípus: ponto-kaspi-turkesztáni

Életforma: geo-chortobiont

Természetvédelmi értékszám: I



https://www.orthoptera.ch/arten/item/euchorthippus-pulvinatus


Leírás: Az Euchorthippus pulvinatus nagyon hasonló az Euchorthippus declivus testvérfajhoz, azonban vékonyabb és halványabb színű. Az alapszín halvány szalmasárga, szürkésbarna árnyalatai ritkán fordulnak elő. A viszonylag nagy fej jellemző az Euchorthippus nemzetségre. A pronótum oldalélei egyenesek, az oldalukon gyakran sötét sávval. Az elülső szárny hosszabb, mint a potroh. A hátsó szárnyak ugyanolyan hosszúak, mint az első szárnyak, amelyek halványan áttetszőek, és gyakran fehér csík van a nőstények subcostalis mezejében.A hímeknélez a csík csak részben van meg a bázison. A potroh világos, halványsárgás és a végén kissé intenzívebb színű. A hímek subgenitális lemeze tompa kúpot képez.

Testhossz: ♂ 12-17 mm | ♀ 20-27 mm

Cirpelés: a dal 30-50 echémákból áll, amelyek echémák rövid, 1-2 másodperces sillabuszokból áll. Halkan kezdődik, és fokzatosan erősdik. A nap folyamán cirpel.

Megoszlás: Közép-ázsiai-mediterrán elem. Elterjedési területe Kelet-Európára korlátozódik, és keleten a Közép-ázsiai régióra terjed ki. A nyugati határ Bécsi-medencétől (innen valószínű már kipusztult) Zágrábon keresztül délre, Görögország északi részén terjed. Romániában és Bulgáriában nagy a különbség az eloszlásban, sziget szerűen, lokálisan. Hazánkban lokalizált.

Élőhely és életmód: Xero-termofil faj, a sztyepi régiókra jellemző geo-chortobiont. Előnyben részesíti a magasabb gyepeket, és néha az erdei tisztáson és a peremeken fordul elő.

Fenológia: Az imágók július-október között találhatók. Pete alakban telel át. A lárvák április-májusban kelnek.