Platycleis grisea

Innen: orthoptera-wiki

#0130

Magyar név: Szürke rétiszöcske

Tudományos név: Paltycleis grisea albopunctata (Fabricius, 1781)

Elterjedés: dél- és kelet-európai

Faunatípus: ponto-káspi

Életforma: thamnobiont

Természetvédelmi értékszám: III


http://www.orthoptera.ch/arten/item/platycleis-grisea


Leírás: A test színe szürkés barna, kis sötét foltokkal. A fej és pronotum háti része általában világosabb színű. Előfordulnak olyan egyedek is amelyeknél a pronotum és a fej szürke vagy sárgás. A nőstényeknél a potroh 7. haslemezén nincs kúpalakú kiemelkedés. A hímek a titillator-bázisán széles. Sok egyednél a hátsó szárnyak proximális részén kékes árnyalatúak.

Testhossz: ♂ 16-23 mm | ♀ 18-24 mm | Tojócső 8-12 mm

Cirpelés: A szürke rétiszöcske nappal és éjszaka is énekel (rövid echemes - 250-500ms, amelyek mindegyike 3-4 szótag - néhány másodperces szekvencia). A nappali ének nagyon gyors ritmusú az éjszakai jóval lassabb, de a két ének finomszerkezete nagyon hasonló csak az előadás sebessége okozza a különböző hangzást. Az, hogy az ének gyorsaságában ilyen nagy különbség van, valószínűleg a napszakok hőmérséklet különbségéből adódik.

Elterjedés: az alfaj közép-európai,

Habitat és életmód: Igazi melegkedvelő, mezofil és mezo-xerofil faj, alföldperemi, domb és hegyvidéki száraz, meleg gyepekben, ahol viszonylag gyér a növényzet, bukkanhatunk rá, de sohasem gyakori. Szívesebben tartózkodik a nyíltabb területeken. Vegyes táplálkozású, növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt. Ha megzavarják, hosszú, lapos ugrásokkal menekül, miközben szárnyukkal segítve nagyobb távolságokra is elvitorlázik.

Fenológia: Az áttelelő petékből áprilisban kelő lárvákból viszonylag lassan fejlődik imágóvá, csak júliusban jelennek meg.