Tetrix bolivari

Innen: orthoptera-wiki

Magyar név: Bolivar tövishátúsáska

Tudományos név: Tetrix bolivari Saulcy, 1901

Elterjedés: Nyugat-Európa; Közép-, Dél-Európa, Ázsiáig.

Faunatípus: atlanto-mediterrán és ponto-kászpi

Életforma: chortobiont

Természetvédelmi értékszám: ?



http://www.orthoptera.ch/arten/item/tetrix-bolivari


Leírás: a faj változó testszínű, az alapszíne szürkés vagy barnás, de lehet sárga vagy fekete, sötét és világos foltokkal. A fejcsúcs nem nyúlik a szem elé, és szélesebb, mint az összetett szem. Az antennák nagyon hosszúak és karcsúak, és a végeik felé kissé sötétek. A pronotum az elején egyértelműen ívelt és a középső gerinc jól látható. A szárnyakat teljesen lefedi.

Testhossz: ♂ 10-12 mm | ♀ 10–14 mm

Cirpelés: a faj nem ad hangot.

Elterjedés: Elterjedési területe nyugati és keleti részre osztott, amelyeket Svájc és Olaszország területén széles "rés" választ el. Nyugat-Európában a Tetrix bolivari Spanyolországban és szinte az egész Franciaországban megtalálható. A keleti elterjedése Olaszország északkeleti részén kezdődik, és az egész Balkán-félszigeten és Törökországon át Ázsiáig terjed. Észak-Burgenland és az Alsó-Ausztria keleti része Ausztriában lakott.

Élőhely és életmód: higrofil, termofil és geofil faj. Élőhelyei a nedves rétek és legelők, átmenetileg elárasztott tó- és kavicsos partok, folyók mente, kevés növényzettel. A kavicsbányákat és más bányászati területeket gyakran másodlagos élőhelynek tekintik.

Fenológia: Az első imágók március végétől találhatók meg. A legtöbb április közepe és június eleje között figyelhető meg. A júniusi és júliusi nyári hónapokban az állatok ritkábbak, mivel az első generáció a tojások lerakása után meghal. Augusztustól az imágók második generációja októberig.