„Arcyptera fusca” változatai közötti eltérés

Innen: orthoptera-wiki
28. sor: 28. sor:
 
'''Leírás, bemutatás:'''
 
'''Leírás, bemutatás:'''
   
Közepesen nagy, változóan tarka, sárgástól olajzöldig. Az előtor okkersárga, bársonyosan barna hosszanti sávokkal. Oldalélei középtájon enyhén befelé hajlnak. A nőstény szárnya rendszerint rövid, a himeké túlér a potrohcsúcson, füstös. A lábszárak, különösen a 3. lábpáré, élénk pirosak.
+
Közepesen nagy, változóan tarka, sárgástól olajzöldig. Az előtor okkersárga, bársonyosan barna vagy fekete hosszanti sávokkal. Oldalélei középtájon enyhén befelé hajlnak. A nőstény szárnya rendszerint rövid, a himeké túlér a potrohcsúcson, füstös. A lábszárak, különösen a 3. lábpáré, élénk pirosak.
 
Repülés közben – különösen a felriasztott állatoknál - jellegzetes surrogás hallható.
 
Repülés közben – különösen a felriasztott állatoknál - jellegzetes surrogás hallható.
   
78. sor: 78. sor:
 
 
 
Értékesebb lelőhelyein a szukcesszió (fel-erdősödés) meggátlása, a hegyi rétek kaszálásának részleges visszaállítása indokoltnak tűnik, de ez még további vizsgálat tárgyát képezi.
 
Értékesebb lelőhelyein a szukcesszió (fel-erdősödés) meggátlása, a hegyi rétek kaszálásának részleges visszaállítása indokoltnak tűnik, de ez még további vizsgálat tárgyát képezi.
 
Leírás: A nagy sávos szöcske testszíne zöld olajbogyó és sárga. A foveolae nem fejlett. A pronotum dorsally sötétzöld vagy fekete. Az első szárnyak sárga sávot tartalmaznak; a hátsó szárny sötét. A hátsó sípcsont piros, a sárga és a sárga proximális; a hátsó térd sötét.
 
A test hossza: S 22-30mm, $ 29-42mm.
 
Striduláció: a különböző szótagok hangos echémákat alkotnak, amelyek mindegyike körülbelül 24 másodpercig tart. A férfiaknak is repülési krepitációja van.
 
Eloszlás: egy eurosiberiai faj; Romániában minden Kárpátokban találtak. Moldvában a hegyvidéken található, nagyon ritkán fordul elő dombos területeken (Barnova, Is).
 
Élőhely és életmód: tipikus hegyvidéki fajok, praticolous, magas mezofil rétekben élnek. A férfiak és a nők nagyon félénkek, és ha félnek, sok méter távolságra repülnek.
 
Fenológia: a felnőttek július-augusztusban jelennek meg. A tojásfázisban hibernál. A nimfák májusban keltek.
 

A lap 2020. január 13., 20:28-kori változata

#0620 0621

Magyar név: Szép hegyisáska

Tudományos név: Arcyptera fusca (Pallas, 1773)

Elterjedés: euroszibériai

Faunatípus: angarai

Életforma: chortobiont

Természetvédelmi értékszám: I

Védettség: IUCN: - ; hazánkban védett, eszmei értéke 10000 Ft.



http://www.orthoptera.ch/arten/item/arcyptera-arcyptera-fusca


Leírás, bemutatás:

Közepesen nagy, változóan tarka, sárgástól olajzöldig. Az előtor okkersárga, bársonyosan barna vagy fekete hosszanti sávokkal. Oldalélei középtájon enyhén befelé hajlnak. A nőstény szárnya rendszerint rövid, a himeké túlér a potrohcsúcson, füstös. A lábszárak, különösen a 3. lábpáré, élénk pirosak. Repülés közben – különösen a felriasztott állatoknál - jellegzetes surrogás hallható.


Testhossz: ♂ 22-30 mm, ♀ 29-42 mm


Cirpelés: A hím jellegzetes, jól hallható cirpelése a hátsó láb szárnyak fölé emelésével zárul.


A faj ökológiája:

Chorthobiont, mezo-xerofil. Üde hegyi rétek, nagyobb erdei tisztások (általában 500 -700 m fölött).

Tartózkodási helye, rendszerint a gyepszint alsó részében, illetve a talajszinten van. Viszonylag korai faj – az imágók június végétől október végéig figyelhetők meg.Petéiket nyílt homokos, földes és agyagos talaj foltokon a talajba rakja. A peték valószínűleg több évig nyugalomban lehetnek. Ezért a népesség nagysága nagymértékben változhat. Ideális körülmények között, enyhe téllel és száraz nyarakkal, még tömeges előfordulása is lehetséges.

Általános elterjedése:

Palearktikus, angarai; Spanyolországtól (Pireneusok) Belső-Ázsiáig előfordul.


Elterjedése Magyarországon:

Az Északi-középhegységben, 600-700 m fölött fordul elő.


ELŐFORDULÁSA NEMZETI PARKJAINKBAN (és illetékességi területükön).

ANP: Aggtelek/26, Jósvafo/26

BNP:Bükk-hegység/25(többközelebbi lelőhely), Mátra?, Zempléni-hg./27

(Háromhuta, Regéc)

DINP: Börzsöny/19 (Királyrét/N), Visegrádi-hegység/l 9 (Dobogókő?, innen feltehetően kipusztult, utoljára az 1960-as években gyűjtöttük).


Állománynagyság:

Bár nagy areájú - nálunk egyik legszebb színezetű - sáska, azonban Magyarországon ritkává teszi magasabban fekvő, üde hegyi rétekhez való kötöttsége.


Veszélyeztető tényezők:

Eddig pontosabban fel nem tárt ok(ok) folytán (a kaszálók felhagyása, bokrosodása, az utóbbi meleg, száraz évek hatására visszahúzódóban van kelet felé) magyarországi populációi lokálisan csökkenni látszanak (Aggteleki Karszt, Bükk hegység). A Visegrádi-hegységben lévő Dobogókőn nagy valószínűség szerint az üdülőfalu létesítése folytán semmisültek meg élőhelyei.


Természetvédelmi kezelés:

Értékesebb lelőhelyein a szukcesszió (fel-erdősödés) meggátlása, a hegyi rétek kaszálásának részleges visszaállítása indokoltnak tűnik, de ez még további vizsgálat tárgyát képezi.