Calliptamus italicus

Innen: orthoptera-wiki

#0320

Magyar név: Olaszsáska

Tudományos név: Calliptamus italicus (Linne, 1758)

Elterjedés: euroszibériai

Faunatípus: angarai

Életforma: chortobiont

Természetvédelmi értékszám: III

http://www.orthoptera.ch/arten/item/calliptamus-italicus-italicus?category_id=128


Leírás: Robusztus testű rovar. Előhátának középső és oldalsó élei igen szembetűnőek. Repüléskor kibomló hátsó szárnyának belső fele rózsaszínű. Harmadik lábszára vörös. Ha nyugodtan ül a földön, nehéz észrevenni, mert barna foltos-szürkés teste (terepszín) beolvad a környezetébe. Az első szárnyak töbnnyire túlnyúlnak a potrohon és a harmadik térden is.

Testhossz: ♂ 14-25 mm | ♀ 22-33 mm

Cirpelés: Hangadása különleges, mert nem a szokásos módon, hanem rágói összedörzsölésével kelt hangot.

Elterjedés: Eurázsiai elem. Elterjedése Spanyolországtól az ázsiai régióig terjed. A Calliptamus italicus a Calliptamus fajok legészakabbra hatoló faja. A legészakibb megfigyelések Belgiumból, Kelet-Németországból (Berlin, Brandenburg) és Lengyelországból származnak. Számos előfordulása megszűnt Észak- és Közép-Európában. Dél-Európában gyakori faj.

Élőhely és életmód: Gyakori geofil, termofil és xerofil faj. Kedveli a sík-, domb- és hegyvidéki napsütötte, száraz, meleg, köves helyeket. Peterakáskor a nőstény potroha többszörösére nyúlik, a szelvények eltávolodnak egymástól, és a köztük lévő hártyák kifeszülnek. E változás segíti erős tojókampóinak talajba hatolását. A kivájt rövid cső vagy kürtő (2-5 cm) falát váladékával kibéleli, és ebbe a tokba helyezi petéit. Kifejlődve, meleg nyarakon nagy csapatokba verődhet. Táplálékában nem válogatós, ezért a mezőgazdasági ültetvényekben is nagy kárt okozhat. Ellenségei elsősorban a madarak és a ragadozó rovarlárvák (hollóbogár - Epicauta rufidorsum), de gyakorta, különösen az időjárás nedvesebbre fordulásával, esik áldozatul egy gombabetegségnek (Entomophaga grylli) is.A magas réteket kedveli, de a szűkös növényterületeken és a vasút közelében is megtalálható.

Fenológia: a felnőttek júliusban jelennek meg. A tojásfázisban hibernál. A nimfák április-májusban keltek.