Tesselana vittata

Innen: orthoptera-wiki

#0150

Magyar név: Csíkos vagy sávos rétiszöcske

Tudományos név: Tesselana veyseli (Kocak, 1984) (Tesselana vittata Charpentier, 1825)

Elterjedés: közép-, délkelet-európai

Faunatípus: ponto-káspi

Életforma: chortobiont

Természetvédelmi értékszám: II



Leírás: A test színe világos szürkés vagy barnás. A paranotum alsó és a hátsó szegélyén egy fehér-sárgás csík van. A rövid, sötét foltos első szárnyak a potroh felén érnek túl, és egy kihegyezettek. A hímek cerkuszain belül, középen kis fog van. A tojócső fekete vagy sötét szürke, világosabb színű alappal. Ritkán macropter egyedek is előfordulnak.

Testhossz: ♂ 13-17 mm | ♀ 14-16 mm | Tojócső 5-6 mm

Cirpelés: a hívó dal rövid szótagokból áll . Cirpelése (általában reggel és délután) olyan halk, hogy az emberi fül számára szinte érzékelhetetlen.

Elterjedés: a közép-ázsiai-pontusi faj, Közép-Ázsia és Ázsia nyugati részén, Kelet-Európában: elterjedésének nyugati és északi határát a Kárpát-medencében éri el.

Habitat és életmód: Vegyes táplálkozású, növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt, melegkedvelő, mezo-xerofil. Ez inkább a magasabb füvű, szárazabb löszpuszta gyepekben fordul elő, esetleg cserjék mellett az utakon.

Fenológia: Az áttelelő petékből a lárvák április-májusban kelnek, az imágók júliusban jelennek meg, és október végéig fellelhetők.