„Pholidoptera aptera” változatai közötti eltérés

Innen: orthoptera-wiki
15. sor: 15. sor:
 
<div align="right">'''''0190.wav'''''</div>
 
<div align="right">'''''0190.wav'''''</div>
   
Hegyvidéki erdeink száraz tisztásainak, erdőszéleinek lakója a rozsdabarnától a feketésbarnáig változó színű, rövid szárnyú szöcske (20-25 mm). Előhátának oldallebenyén hátul, széles, fehéres szegélysáv húzódik, amely elmosódva megy át az oldallemez alapszínébe. A nőstények szárnyatlanok, potrohvégükön hosszú, enyhén hajló tojócsövet viselnek. Kis mozgékonysága miatt elszigetelt populációi több alfajhoz tartoznak. A ''[[Pholidoptera transsylvanica]]'' fajjal vikariáns, együtt nem fordulnak elő.
+
Hegyvidéki erdeink száraz tisztásainak, erdőszéleinek lakója a rozsdabarnától a feketésbarnáig változó színű, rövid szárnyú szöcske (20-25 mm). Előhátának oldallebenyén hátul, széles, fehéres szegélysáv húzódik, amely elmosódva megy át az oldallemez alapszínébe. A nőstények szárnyatlanok, potrohvégükön hosszú, enyhén hajló tojócsövet viselnek. Kis mozgékonysága miatt elszigetelt populációi több alfajhoz tartoznak. A ''[[Pholidoptera transsylvanica]]'' fajjal alapvetően vikariáns, de előfordulásuk perifériáin, a hazai hegyvidéki élőhelyeiken (Aggteleki-karszt, Zemplén) rendszerint együtt fordulnak elő, ám a két faj egyedei a legritkább esetben tartózkodnak egy adott élőhely-folton. A ''Pholidoptera transsylvanica'' jelenlétében a ''Pholidoptera aptera'' rendszerin a gyepfoltok szegélyébe, illetve a kisebb gyepfoltokra, utak menti bozótosokba szorul vissza.

A lap 2015. március 12., 13:39-kori változata

#0190

Magyar név: nagy avarszöcske

Tudományos név: Pholidoptera aptera (Fabricius, 1793)

Elterjedés: közép-európai

Faunatípus: extramediterrán-montán

Életforma: thamnobiont

Természetvédelmi értékszám: II

0190.wav

Hegyvidéki erdeink száraz tisztásainak, erdőszéleinek lakója a rozsdabarnától a feketésbarnáig változó színű, rövid szárnyú szöcske (20-25 mm). Előhátának oldallebenyén hátul, széles, fehéres szegélysáv húzódik, amely elmosódva megy át az oldallemez alapszínébe. A nőstények szárnyatlanok, potrohvégükön hosszú, enyhén hajló tojócsövet viselnek. Kis mozgékonysága miatt elszigetelt populációi több alfajhoz tartoznak. A Pholidoptera transsylvanica fajjal alapvetően vikariáns, de előfordulásuk perifériáin, a hazai hegyvidéki élőhelyeiken (Aggteleki-karszt, Zemplén) rendszerint együtt fordulnak elő, ám a két faj egyedei a legritkább esetben tartózkodnak egy adott élőhely-folton. A Pholidoptera transsylvanica jelenlétében a Pholidoptera aptera rendszerin a gyepfoltok szegélyébe, illetve a kisebb gyepfoltokra, utak menti bozótosokba szorul vissza.